Keratokonus

Čo je keratokonus?
Keratokonus je ochorenie rohovky, pri ktorom sa jej pravidelný guľovitý tvar v určitej oblasti kužeľovito vyklenie, čo následne poškodzuje videnie. Ide o tzv. oslabenie rohovkového tkaniva. Vývoj ochorenia závisí od veku pacienta a dĺžke trvania ochorenia. Čím skôr ochorenie prepukne, tým je jeho priebeh rýchlejší. Keratokonus postihuje obe oči, väčšinou asymetricky a spôsobuje progresiu krátkozrakosti a nepravidelného astigmatizmu.

Ochorenie sa môže prejaviť už v mladosti nenápadne, napríklad problémami s neostrým videním, najmä za šera. Korekcia okuliarmi nie je v tomto prípade veľmi úspešná. Keratokonus je však veľmi nebezpečné ochorenie, pacienti s ním často prichádzajú k očnému lekárovi neskoro. V niektorých prípadoch môže dokonca viesť až k slepote.

Čo je keratokonus?

Príznaky:

  • problémy pri šoférovaní, čítaní,
  • „tieňové“ alebo zdvojené videnie,
  • rýchle sa zhoršujúci zrak (potreba stále silnejších dioptrií),
  • rozvoj nepravidelného astigmatizmu,
  • neprirodzené nakláňanie hlavy pri sledovaní daného objektu, pričom množstvo ľudí dlho vôbec nevie, že trpí keratokonusom.

Liečba

Pri miernejších prípadoch ochorenie je možné úspešne korigovať zrak okuliarmi a normálnymi, mäkkými šošovkami.

Pri postupnom zhoršení ochorenia sa na korekciu zrakovej ostrosti nasadzujú tvrdé kontaktné šošovky prepúšťajúce plyn (RGP). Pri meniacom sa tvare rohovky sú tieto šošovky menej poddajné. Šošovky nezastavia postupné zhoršovanie ochorenia, pomáhajú pri korekcii.

Nižšie a stredné formy keratokonusu sa dajú liečiť zatiaľ jedinou, bezpečnou a minimálne invazívnou liečebnou metódou, tzv. Corneal Collagen Cross Linking (CXL). Táto liečba dokáže ochorenie spomaliť a vo väčšine prípadov dokonca úplne zastaviť. Pokročilé formy keratokonusu sa liečia tzv. intrastomálnymi rohovkovými implantátmi. Konečné štádiá vyžadujú transplantáciu rohovky.

Zákrok

Zákrok prebieha v lokálnom znecitlivení kvapkami. Metóda CXL využíva spolupôsobenie vitamínu B2 a UVA svetla. Kvapky s obsahom vitamínu B2 (riboflavín) sú aplikované opakovane pred pôsobením UVA svetla na rohovku. Pomocou špeciálnej UV A lampy je ožiarený povrch rohovky zo vzdialenosti cca 5 cm, počas ktorého dochádza k zosieťovaniu priečnych väzieb medzi kolagénovými vláknami rohovky tzv. cross linku. Vytváraním nových väzieb (cross linkov) sa rohovka postupne biomechanicky spevňuje, štandardne o viac než 300%. Vďaka tejto metóde sa môže množstvo pacientov vyhnúť kompletnej transplantácii rohovky.
Samotný zákrok je bezbolestný, šetrný a s minimom komplikácií.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.