Zbavte sa okuliarov raz a navždy. Nielen tých na čítanie.

Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí problémy so zrakom nepoznajú? O okuliaroch či kontaktných šošovkách ste počuli maximálne tak z reklamy alebo od známych? Ak sa blížite k štyridsiatke, pripravte sa, že sa to čoskoro pravdepodobne zmení. Vidieť na displej mobilného telefónu, prečítať si jedálny lístok v reštaurácii či dennú tlač na rannej kávičke bude čoraz náročnejšie. Na svedomí to má, resp. bude mať, presbyopia – očné ochorenie, ktorému sa nevyhnete.

Vetchozrakosť – keď sú ruky príliš krátke

Presbyopiu možno poznáte tiež pod niektorým z iných označení. Vetchozrakosť, choroba krátkych rúk či starecká slabozrakosť pomenúvajú jedno a to isté. Ochorenie, ktoré sa začína prejavovať štandardne medzi 40. a 45. rokom života je príčinou, že máte zrazu problém zaostriť na písmená v knihe a že telefón dvíhate bez toho, aby ste videli, kto vám volá. Číslo či meno volajúceho jednoducho nedokážete prečítať.  Zníženie schopnosti zaostriť na blízke predmety je spôsobené zostarnutím šošovky. Tá už nemá takú pružnosť, ako keď ste boli mladší. Čím viac nepružná šošovka je, tým náročnejšie je pre vaše oko zaostrovať.

Faktom je, že na zachovanie pružnosti šošovky vám nepomôžu žiadne očné cviky, jej starnutie je úplne prirodzené, rovnako ako starnutie ľudského organizmu ako celku. Skorší nástup presbyopie sa prejavuje u pacientov, ktorí sú ďalekozrakí, krátkozrakých postihuje o niečo neskôr. Po približne šesťdesiatke sa vetchozrakosť ustáli a viac sa nezhoršuje.

Zbavte sa okuliarov raz a navždy. Nielen tých na čítanie.

Okuliare na čítanie nemusia vyhovovať každému

Akonáhle začnete pociťovať problém so zaostrovaním, navštívte očného lekára. Samozrejme, ak patríte medzi tých zodpovednejších z nás, ktorí absolvujú preventívne prehliadky pravidelne, váš problém odhalí oftalmológ už pri prvých jeho príznakoch. Okrem samotného problému so zaostrovaním sa presbyopia môže prejavovať aj bolesťami hlavy a očí, zahmleným videním či únavou.

Na základe vyšetrenia vám lekár odporučí okuliare. Ak už jedny máte kvôli vašej krátkozrakosti či ďalekozrakosti, pribudnú vám ďalšie. S tým rozdielom, že tie budete používať len pri určitých činnostiach. Mať dvojo okuliarov a meniť si ich vždy, keď si chcete niečo prečítať, sa môže niekomu zdať ako nepraktické. Nehovoriac o tom, že si nedokážete pomôcť v prípade, že si vaše okuliare na čítanie zabudnete. Jedálny lístok v reštaurácii vám bude musieť prečítať niekto iný.

Druhou možnosťou je, zabezpečiť si okuliare s multifokálnymi sklami. Ich výhodou je, že vaše oko dokáže bez problémov zvládať prechody medzi videním na blízko aj do diaľky a že vyzerajú ako bežné jednoohniskové okuliare. Na rozdiel od bifokálnych totiž nemajú zabudovaný ten malý nevkusný dielik na čítanie. Naopak, nevýhodou je, že pri ich nosení máte zúžené zorné pole na strednú a blízku vzdialenosť. Zároveň, ako sme písali vyššie, presbyopia sa neustále zhoršuje až do približne 60. roku života. Je preto pravdepodobné, že počas tejto doby budete musieť kvôli zmene dioptrií niekoľkokrát meniť sklá vo vašich okuliaroch.

Laserová operácia očí vás zbaví problémov so zrakom navždy

Presbyopie, ale aj krátkozrakosti či ďalekozrakosti, je možné sa zbaviť výmenou pôvodnej šošovky za umelú. Jej kvalitatívne vlastnosti sa časom nemenia, vďaka čomu nehrozí, že ju budete musieť po rokoch opäť meniť. Moderná operačná metóda, pri ktorej vám aplikujú multifokálnu umelú šošovku sa nazýva PRELEX.  Operácie sa nemusíte vôbec obávať, prebieha v lokálnej anestézii, je takmer bezbolestná a oko sa po nej zotaví veľmi rýchlo. Okrem presbyopie je ňou možné riešiť aj krátkozrakosť či ďalekozrakosť a natrvalo odstrániť riziko vzniku šedého zákalu.

Úplnou novinkou je metóda FEMTO Z-PRELEX, ktorá je ešte rýchlejšia, jemnejšia a šetrnejšia ako PRELEX. V ponuke ju má aj naša klinika. Využívame pri nej špičkový femtolaser FEMTO LDV Z8 švajčiarskej spoločnosti Ziemer. Počas zákroku sa pacientovi voperuje trifokálna šošovka, ktorá umožňuje videnie bez okuliarov na všetky vzdialenosti. Laser je vďaka nižšej energii šetrnejší k rohovke a pomáha predchádzať pooperačným zápalom očí. Znižuje tiež na minimum riziko nežiadúcich vedľajších účinkov akými sú syndróm suchého oka či zhoršené videnie v noci.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.