Jasnejší pohľad na svet cez hydrofóbne šošovky so žltým filtrom

Šedý zákal (katarakta) je zákal ľudskej šošovky. Ľudská šošovka je v mladosti číra, no s pribúdajúcimi rokmi prichádza k strate jej elasticity a priehľadnosti. Tento proces, žiaľ, nie je možné zastaviť liekmi, ani korigovať okuliarmi a preto je operácia šedého zákalu najčastejšie vykonávanou operáciou na svete.

Jasnejší pohľad na svet cez hydrofóbne šošovky so žltým filtrom

Na klinike očnej mikrochirurgie Veni Vidi používame výhradne mäkké vnútroočné šošovky z hydrofóbneho akrylátu značky ACRIVA. Aký je medzi šošovkami vlastne rozdiel? Pri hydrofóbnych šošovkách je výskyt tzv. sekundárnej katarakty oveľa nižší, ako pri použití hydrofilných šošoviek. Zhrubnutie puzdra pôvodnej šošovky, ktoré je po určitom čase od operácie príčinou zhoršeného videnia, sa môže vyskytnúť aj pri tomto druhu vnútroočnej šošovky, ale v podstatne nižšom percente.

mäkké vnútroočné šošovky z hydrofóbneho akrylátu značky ACRIVA

Vnútroočné šošovky sa vyrábajú z rôznych materiálov, v minulosti boli vyrábané z plexiskla. Najčastejšie sa implantujú šošovky hydrofilné alebo hydrofóbne. Za najkvalitnejší materiál súčasnosti je považovaný hydrofóbny akrylát.

Operácia šedého zákalu sa vykonáva v lokálnom znecitlivení kvapkami a preto sa radí do kategórie ambulantných výkonov. Chirurg pri operácií katarakty nahradí vlastnú skalenú šošovku za vnútroočnú, čiže implantát. Pri operácií šedého zákalu sa zvyčajne implantuje vnútroočná šošovka jednoohnisková, ktorá poskytuje ostré videnie na jednu vzdialenosť – do blízka alebo do diaľky. Na druhú vzdialenosť používa pacient okuliare. Umelé vnútroočné šošovky sú vlastne okuliarové šošovky (sklá) umiestnené do oka.

Výhody hydrofóbnych vnútroočných šošoviek:

  • vyrobené z najkvalitnejšieho materiálu súčasnosti
  • majú podľa mnohých klinických štúdií nižší výskyt tzv. sekundárnej katarakty, čo je častým pooperačným následkom po operácii šedého zákalu
  • zlepšujú videnie za šera a majú žltý filter, ktorý chráni sietnicu
  • zlepšujú videnie do diaľky bez použitia okuliarov
  • korigujú rohovkový astigmatizmus.

  KONTAKTUJTE NÁS

  Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

  Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.