Čo je plastická chirurgia?

Pri plastickej chirurgii nejde o bezprostrednú záchranu zdravia, ale ide o operácie, ktoré dávajú, zvyšujú alebo vracajú človeku jeho sebavedomie. Dokážeme vašim očiam a tvári vrátiť iskru. Budete vyzerať uvoľnene, sviežo, prirodzene a mladistvo.

Čo robíme:

 

Cenník zákrokov

Plastická operácia očných viečok

PLASTICKÁ OPERÁCIA HORNÝCH VIEČOK

S pribúdajúcim vekom majú ženy aj muži problém s ovísajúcimi viečkami, ktoré môžu spôsobovať obmedzené videnie. Váš výraz je smutný a unavený? Váš elán a energia sa vám vytratila z tváre? Poznáme riešenie vášho problému. Zmeňte svoj pohľad a výraz tváre pomocou plastickej operácie horných viečok a majte opäť výraz ako za mlada.

Blefaroplastika zbaví Vaše viečko nadbytočnej kože, odstráni časť uvoľneného svalu a eventuálne aj časť nadbytočného tuku. A to všetko za veľmi krátky čas a profesionálne.

Plastická operácia očných viečok koriguje nadbytočnú a ovisnutú kožu v oblasti viečok. Očné viečka sú funkčne veľmi exponované, preto aj v tejto časti tváre nastávajú prvé viditeľné prejavy starnutia pleti. Vekom dochádza k strate elasticity kože a na viečkach sa vytvárajú kožné nadbytky. Tie môžu byť ovplyvnené aj ďalšími faktormi, ako dedičnosť, typ kože, životospráva, alergie, ochorenia obličiek, atď. Nejedná sa iba o vadu estetickú, ale aj o vadu, ktorá vyvoláva pocit únavy a bolestivosť očí.

Entropium je poruchou postavenia okrajov očného viečka. Okraj očného viečka s riasami smeruje k bulbu a tým dráždi rohovku a spojovku.

Ektropium predstavuje vyvrátenie (vytočenie) okraja viečka navonok, postihuje najčastejšie dolné viečko a môže spôsobovať nadmerné slzenie.

Príčiny entropia a ektropia: príčinami môžu byť vyšší vek či chronické zápaly. K vzniku ektropia môže prispieť aj vplyv samotnej gravitácie.

Ako prebieha operácia očných viečok?

Pri blefaroplastike odstraňujeme nadbytočnú kožu z viečka a zároveň podľa potreby redukujeme tukové vačky, ktoré tvoria mäkké lôžko pre oko v očnej dutine. U dolných viečok vedie tesne pod riasami. Výkon sa vykonáva v miestnom znecitlivení ambulantne.

Ako prebiera operácia očných viečok?
Pooperačná starostlivosť po blefaroplastike

Pooperačná starostlivosť po blefaroplastike

Po plastike viečok sú rany prelepené tenkou náplasťou a cez rany sa prikladá sterilné krytie, ktoré sa opäť náplasťou prilepí ku koži. Pacient nemá zakryté oči a nie je obmedzené jeho videnie. Ihneď po výkone pacient odchádza domov. Nesmie ale riadiť auto. Prvých 24 hodín si pacient prikladá cez krytia studené obklady (ľad v igelitovom sáčku, chladiace gély) a dodržiava kľudový režim. Druhý deň po operácii si pacient sám odlepí krytie, ktoré prekrýva rany viečok, ale ponechá náplasť, ktorá je prilepená na koži. Tú ponecháva suchú, bez namáčania po dobu 5 dní. Po operácii vznikajú na koži viečok a tváre opuchy a modriny, ktoré môžu pretrvávať 2-3 týždne.

Odstránenie stehov 5. deň po operácii urobí lekár, ktorý operáciu vykonal. Pinzetou si odlepí náplasť z kože a potom plynulým ťahom za vlákno, ktoré je na vonkajšej strane viečka, vytiahne celý steh. Potom je možné viečka umývať vodou a premastiť mastným krémom.

Po prekonanej operácii viečok by sa jazva nemala vystavovať slnečnému žiareniu po dobu dvoch mesiacov, inak by mohla jazva stmavnúť. Ak sa bude vystavovať slnečným lúčom skôr, odporúčame jazvu kryť krémom s vysokým UV filtrom.

Pacient je schopný vykonávať kancelársku prácu 3. deň po operácii, ale musí počítať s tým, že rany budú zalepené a modriny a opuchy budú ešte pretrvávať.  Športová a fyzická záťaž sa odporúča až po dvoch týždňoch po samotnom zákroku, pokiaľ lekár neurčí inak. Jazva je po operácii najskôr začervenaná, ale postupne vybledne, takže je potom takmer neviditeľná v ohybovej vráske na hornom viečku. Konečný výsledok operácie očných viečok sa hodnotí až po 4 – 8 týždňoch.

OPERÁCIA PTERÝGIA

Čo je pterýgium?
Pterýgium je anomálna slizničná riasa, ľudovo povedané „krídlo“ a patrí medzi tzv. degeneratívne ochorenie spojovky. Vyskytuje sa väčšinou vo vnútornom kútiku oka ako šedastý útvar prerastajúci zo spojovky na rohovku v podobe ocievneneného tkaniva. Prejavuje sa začervenením kútika oka a v pokročilom štádiu aj zhoršením ostrosti videnia. Môže meniť tvar rohovky a okrem estetického negatívneho efektu môže spôsobovať astigmatizmus. Pacient môže mať zároveň pocit tlaku a ťahu pri pohybe okom. Postihuje najmä ľudí, ktorí trávia veľa času na slnku bez ochranných okuliarov, pracujú a pohybujú sa v prašnom, suchom prostredí. Mladším ľudom sa môže vrátiť častejšie. Dvakrát častejšie postihuje pterýgium mužov.

Použitie:

  • redukuje vrásky „smiechu“ okolo očí,
  • redukuje vrásky na čele,
  • uvoľňuje vrásky hnevu nad koreňom nosu.
Čo je pterýgium?

Príznaky:

  • začervenanie oka,
  • pocit cudzieho telieska,
  • zraková neostrosť (astigmatizmus),
  • slzenie,
  • pocit tlaku a ťahu pri pohyboch okom.

Liečba

Liečba by mala byť prevedená včas, skôr než je narušená ostrosť videnia. Pokiaľ pterýgium nedráždi oko, stačí stav len sledovať. Ak pociťujete dráždenie, je vhodné ho odstrániť. Najprv sa operačne odstráni na jednom oku, neskôr na druhom. Na prevenciu, či spomalenie ochorenia neexistuje žiadna liečba.

Zákrok

Podstatou operácie je jeho chirurgické odstránenie. Zákrok sa vykonáva v miestnom znecitlivení pomocou kvapiek a injekčným anestetikom. Na začiatku zákroku sa odstráni „hlavička“ pterýgia až na číru rohovkovú lamelu. Ďalej nasleduje široká resekcia „tela“ pterýgia, ktorá by mala odstrániť spojovkové tkanivo obsahujúce cievy. Veľmi starostlivo a kompletne je potrebné odstrániť pod spojovkovú zjazvenú tkaninu a počas operácie zastaviť prípadné krvácanie. Veľmi často sa aplikuje mitomycin C – liek antimetabolit, ktorý bráni recidíve tohto ochorenia. V niektorých prípadoch sa v priebehu operácie použije amniová membrána, ktorá sa získava z placenty plodu. Jej použitie má antifibrotický, antiadhezívny a protizápalový účinok. Ďalšou možnosťou je tzv. autotransplantácia spojovky. Ďalej je potrebné celý odhalený povrch prekryť zostatkovou spojovkou, ktorej okraje sú k sebe fixované jednotlivými stehmi. Po operácii sa užívajú antibiotiká a steroidy v kvapkách alebo masti v trvaní 2 – 4 týždne. Ďalšia liečba je individuálna.

Riziká

Pterýgium má tendenciu sa vracať (recidivovať). Recidíva pterýgia sa vyznačuje agresívnejším rastom tkaniva, čím sa zvyšuje riziko vzniku spojovkového jazvenia a jaziev rohovky. Riziko recidívy rastie s každou ďalšou operáciou. Navyše je pri reoperáciách k dispozícií čoraz menej spojovkového tkaniva k prekrytiu defektu. Tak isto je väčšie nebezpečenstvo vzniku infekcie.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.