Má mejkap vplyv na zrak? 3 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor

Kozmetické prípravky sú v dnešnej dobe v podstate bežnou súčasťou úpravy zovňajška. A niet sa čo čudovať, veď aj vedecké štúdie ukazujú, že krajší ľudia to majú v živote jednoduchšie. V prípade dekoratívnej kozmetiky by sme si však mali dávať pozor na to, aby nám namiesto pomoci neboli na škodu. Čo na ne naše oči?

Oči sú nesmierne citlivý orgán, a tak veľmi ľahko môže dôjsť k ich podráždeniu či poškodeniu. Prečítajte si, na ktoré veci by sme si mali dať v súvislosti s mejkapom pozor.

1. Trvanlivosť kozmetiky

Idete do obchodu a uvidíte krásne šminky za skvelú cenu. Neváhajte, kúpite si ich a začnete používať. Vaše oči sú však zrazu akési podráždené alebo dokonca začervenané. Pripisovať to možno viacerým faktorom, no určite stojí za to, aby ste sa pozreli aj na etiketu. Pri kúpe a používaní mejkapu si totiž treba všímať aj trvanlivosť kozmetiky.

Napríklad maskara, ktorá sa nanáša na očné riasy, veľa nevydrží. Podľa odborníkov už po šiestich až ôsmich týždňoch od otvorenia stráca svoju pôvodnú kvalitu. Pri kontakte so vzduchom začína tiež hustnúť, čo sa prejaví hrčkami na mihalniciach, ktoré sa počas dňa nenápadne trúsia do oka.
Očné tiene vám poslúžia približne dva až tri roky od otvorenia. Spozornieť treba najmä vtedy, ak sa látka začne drobiť alebo ak vaše viečka začnú svrbieť či páliť. V takom prípade si mejkap čím skôr zotrite, opláchnite tvár a v prípade potreby absolvujte očné vyšetrenie.

Tekutá očná linka zas vydrží približne rok. Oveľa praktickejšie sú však klasické ceruzky, ktoré možno používať dovtedy, dokiaľ sa neminú. Odporúča sa však, aby ste ich raz za čas pretreli handričkou či odličovacím tampónom namočený v alkohole, aby ste sa zbavili baktérií.

Ak sa teda chcete vyhnúť akýmkoľvek komplikáciám, vyhľadajte najmä kozmetiku, ktorá je „oftalmologicky testovaná“, čo býva uvedené na etikete. Ak zvolíte tú klasickú, pred aplikovaním na oči si ju otestujte napríklad na pokožke ruky, aby ste prípadné komplikácie odhalili vopred.

Má mejkap vplyv na zrak? 3 veci, na ktoré by ste si mali dať pozor

2. Pozor na šošovky

Mejkap a kontaktné šošovky? Áno, ide to dokopy, mali by ste však dodržať dve jednoduché pravidlá. Prvým je, aby ste si najskôr nasadili šošovky a až potom sa pustili do líčenia. Nielenže na seba poriadne dovidíte, ale do oka sa vám nedostanú ani čiastočky mejkapu, ktoré môžu poškodiť očnú rohovku či samotnú šošovku. Pri odlíčení je to však úplne naopak. Najskôr treba vybrať šošovky a až potom odstrániť mejkap. Jednoduché, stačí to len nepopliesť.

A ešte ďalšia rada pre ženy so šošovkami. Odporúča sa, aby ste si maľovali iba horné riasy a viečka. Ak si nalíčite aj tie spodné, môže sa mejkap zmiešať so slzami a následne sa môžu na šošovky dostať nečistoty, a teda aj baktérie.

3. Pred spaním sa vždy odlíčte

Aj keď bol váš deň náročný a pred spaním si ledva vládzete umyť zuby, nikdy by ste nemali zabudnúť aj na správne odlíčenie mejkapu. Poďakuje sa vám za to nielen vaša pleť, ale rovnako aj zrak.

Spánok s naneseným mejkapom môže totiž upchať žliazky okolo očí, čo môže zvýšiť riziko podráždenia pokožky, vznik vyrážok alebo jačmeňa v oku. Ak teda chcete ochrániť svoje oči, odličujte sa každý deň a preferujte najmä kozmetiku, ktorá neobsahuje oleje. Navyše, vaše oči s vami fungovali po celý deň, doprajte im aspoň trochu odpočinku v noci.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.