Smutný pohľad, staršie, zanedbane a unavene vyzerajúca tvár. A pri tom stačí možno tak málo – absolvovať blefaroplastiku – operáciu očných viečok. Zákrok, vďaka ktorému sa pacient zbaví ovisnutých očných viečok je jedným z najbežnejších plastických zákrokov vôbec. Absolútne sa ho netreba obávať, okrem estetického významu má aj zdravotný.
Je potrebné rozlišovať medzi opuchnutými očami a ovisnutými viečkami. Opuchnuté oči najčastejšie súvisia s únavou, nedostatkom spánku, preflámovanou nocou, alergiou či pobytom v zadymenom priestore. Opuch ako rýchlo vznikol, tak aj odíde. Stačia klasické „babské rady“ ako prikladanie si plátkov uhoriek, čajových vrecúšok či chladenie si viečok ľadom a najmä kvalitný spánok. Na druhej strane, ovisnuté viečka sú problémom, ktorý je potrebné riešiť chirurgicky, blefaroplastikou.
Blefaroplastika je operácia, ktorej cieľom je zbaviť pacienta ovisnutých očných viečok odstránením nadbytočnej kože a tukových vakov a spevnením zdvíhacích svalov.
Na ovisnuté viečka je možné pozerať z dvoch strán. Jednou je estetické hľadisko, druhou zdravotné. Čo sa týka estetiky, spadnuté viečka kráse skutočne nepomáhajú. Práve naopak, vizuálne dokážu pridať niekoľko rokov naviac. Tvár vyzerá unavene, smutne, nezdravo a zanedbane.
Vážnejšie je však zdravotné hľadisko. Ovisnuté viečka môžu spôsobovať viaceré funkčné problémy. Bývajú príčinou horšieho videnia kvôli zmenšenému zornému uhlu, zahmleného videnia, nadmerného slzenia alebo naopak suchých očí, opuchov očí, únavy, pocitu ťažkých očí či bolestí očí a hlavy.
Ovisnuté viečka môžu byť zároveň aj znakom vážnejšieho svalového či neurologického ochorenia. Prejavujú sa pri niektorých nádorových ochoreniach, ale napríklad aj pri lymskej borelióze, čo je infekčné ochorenie postihujúce kožu, srdce, nervy či kĺby. Návšteva lekára by preto mala byť samozrejmosťou už pri prvých príznakoch.
Na vznik ovisnutých viečok môže pôsobiť viacero faktorov. Najčastejším je vek. Starnutím sa sval zodpovedný za zdvíhanie viečka naťahuje a postupne stráca schopnosť vracať sa do pôvodného stavu. Negatívne tomuto procesu pomáhajú aj kontaktné šošovky či časté šúchanie si očí. Do viečok sa zároveň ukladá tuk, ktorý vytláča kožu smerom von, čím vznikajú ovisnuté viečka.
Ďalším faktorom je poškodenie nervu, ktorý dáva impulz svalu, aby zdvihol viečko. Existujú mnohé príčiny poškodenia tohto nervu. Medzi najčastejšie patria úrazy a zranenia hlavy či očí.
Stáva sa tiež, že ovisnuté viečka majú aj novorodenci. Aj v tomto prípade zohráva úlohu zdvíhací sval, ktorý sa nedokázal vyvinúť počas vývoja dieťaťa v maternici. V takom prípade je potrebné okamžité riešenie, pretože ovisnuté viečko môže mať negatívny vplyv aj na vývoj očí a zraku dieťaťa.
Ovisnuté viečka môžu byť zapríčinené tiež infekciou na viečku, tumorom, mŕtvicou, obrnou, ochorením obličiek, prípadne môžu vzniknúť ako vedľajší efekt botoxových injekcií.
Blefaroplastika je úplne bežný estetický zákrok, po jeho absolvovaní sú však potrebné určité krátkodobé obmedzenia. Základom je dodržiavanie kľudového režimu, vyhýbanie sa prašnému prostrediu a fyzicky náročným činnostiam. Používanie make-upu sa neodporúča minimálne počas prvých desiatich dní po zákroku a počítať by ste mali aj s nosením tmavých slnečných okuliarov a to bez ohľadu na ročné obdobie.
V porovnaní s pozitívnou zmenou a zlepšením kvality života, ktorú získate blefaroplastikou, sú spomínané obmedzenia skutočne zanedbateľné.