Nastupuje u vás šedý zákal? Spoznajte jeho príznaky

Hoci šedý zákal sa nám zväčša spája s pacientmi vyššieho veku, jeho nástup môže začať už aj u pomerne mladých ľudí. O to dôležitejšia je jeho včasná diagnostika, pretože neliečenie sivého zákalu môže časom viesť až k strate zraku. Odhaľte ho, kým nie je neskoro.

Katarakta. Tak v odbornej terminológii nazývame šedý zákal, degeneratívne ochorenie očnej šošovky. Tá býva v zdravom stave číra, no vekom a ďalšími faktormi sa v nej môžu nahromaďovať splodiny látkovej premeny a zapríčiniť. že šošovka sa postupne zakaľuje. A to chemicky aj viditeľne, až môže dospieť k zapríčineniu slepoty.

Koho katarakta najviac ohrozuje?

Šedý zákal je skutočne nemilosrdným zlodejom zraku – podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je príčinou až polovice prípadov slepoty na svete. Nezáleží pri tom, z akej rozvinutej krajiny pochádzate, táto očná choroba sa objavuje všade, a to prirodzene v procese starnutia ľudského organizmu.

Väčšinou útočí na ľudí po päťdesiatke, nie je však výnimkou, ak je katarakta diagnostikovaná aj ľuďom v nižšom veku. V extrémnych, výnimočných prípadoch bol sivý zákal nájdený už aj u novorodencov. Po 75. roku života sa však šedému zákalu podľa štatistík nevyhne asi trištvrte ľudskej populácie.

Napriek intenzívnym výskumom sa stále nepotvrdilo, ako ochorenie vzniká. Predpokladom však sú rozličné zranenia oka, cukrovka, reuma či metabolické problémy. K rozvoju choroby môžu prispieť aj nesprávna životospráva či fajčenie.

Nastupuje u vás šedý zákal? Spoznajte jeho príznaky

Ako včas odhaliť šedý zákal?

Aj kvôli týmto štatistikám je potrebné, aby bola katarakta včas diagnostikovaná. Ide o rozšírené ochorenie zraku, nemusíte sa preto vôbec hanbiť prísť na kontrolu k svojmu očnému lekárovi práve za účelom vyšetrenia katarakty. A rovnako sa nemusíte obávať liečby – lekári s ňou majú bohaté skúsenosti a súčasná očná medicína im ponúka kvalitné nástroje, ako sa choroby očí zbaviť.

Ochorenie môže postihnúť obe oči, ale pokojne len jedno. Budete ho pociťovať ako dlhodobé zhoršenie videnia, pretože do vášho oka sa nedostáva dostatok svetla. Jednoducho, vidíte, akoby ste sa pozerali cez závoj, až je napokon všetko viac a viac neostré. Táto zmena videnia môže ovplyvniť aj vnímanie farieb, ktoré už nebudú také sýte. A navyše, budú vám prekážať intenzívne svetlá, a to najmä v kontraste s tmou, teda napríklad svetlá áut pri šoférovaní.

Ako účinne liečiť sivý zákal?

Na rozvinutú kataraktu vám nepomôžu žiadne lieky či kvapky. Riešením je iba chirurgický zákrok, netreba sa ho však obávať. Operácia katarakty je dnes jedným z najbežnejších úkonov očných kliník, ktoré sú schopné ku riešiť už v skorých štádiách a nemusia čakať na tzv. “vyzretie” choroby, ktoré sa praktikovalo v minulosti.
Zákrok prebieha pomocou ultrazvuku alebo lasera, kedy sa zakalená šošovka v ľudskom oku nahradí umelou šošovkou. Výhoda je, že touto šošovkou sa zároveň dajú odstrániť aj ďalšie vady oka, napríklad ďalekozrakosť či krátkozrakosť – možná je aj kombinácia v podobe multifokálnej šošovky. Umelá šošovka sa už počas života nemení, takže jednou operáciou váš problém končí.

Sivý zákal však môžete odhaliť aj doma pomocou tzv. Amslerovej mriežky, ktorá bola špeciálne navrhnutá tak, aby preukázala postupnú stratu zraku. Stačí, ak si ju vytlačíte v čo najväčšej kvalite a s rozmermi 10 x 10 centimentrov, dáte na chladničku a môžete testovať svoj zrak aj každý deň.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.