Plastické operácie očí nemusia plniť len estetickú funkciu. Vieme, ktoré pomáhajú riešiť problémy so zrakom.

Primárnou funkciou plastických operácii je vo všeobecnosti kozmetická úprava vybranej časti tela. V mnohých prípadoch sú však plastické operácie vykonávané aj kvôli zdravotným ťažkostiam. Medzi také patria aj operácie očných viečok.

V článku sa dočítate:

– čo je to ptóza a čo môže byť príčinou jej vzniku
– ako na vznik ovisnutých viečok vplýva lipofuscín
– aké sú najčastejšie dôvody podstúpenia operácie očných viečok
– akým spôsobom je možné riešiť problémy s očnými vráskami.

Plastické operácie očí nemusia plniť len estetickú funkciu.

Ptóza sa môže vyskytovať už pri novorodencoch

Pokles horného viečka sa odborne nazýva ptóza. Môže byť vrodená alebo získaná. Príčinou kongenitálnej, čiže vrodenej, ptózy môže byť napríklad nedostatočné vyvinutie svalu, ktorý dvíha horné viečko, počas vývoja plodu v maternici alebo porucha nervu, ktorý dáva tomuto svalu impulz na zdvihnutie viečka. Kongenitálna ptóza môže viezť napríklad k tupozrakosti.

Získaná ptóza môže súvisieť napríklad s vekom, zranením hlavy či tváre, svalovou dystrofiou, infekciou na viečku či očným tumorom. Zároveň môže byť indikátorom vážnejšieho svalového či neurologického ochorenia, vyšetrenie u doktora by preto malo byť samozrejmosťou už pri prvých jej prejavoch.

Najčastejším druhom ptózy je tzv. aponeurotická ptóza, ktorá je bežnou súčasťou ľudského starnutia. Vekom sa zdvíhací sval nadmerne natiahne a nedokáže sa sťahovať späť ako kedysi.

Za ovisnuté viečka v starobe môže byť zodpovedný lipofuscín

Ako človek starne, koža viečok, ktorá je už sama o sebe tenká, sa ešte stenčuje. Výsledkom takéhoto stenčovania môže byť, že sa pohyby viečok začnú postupne na tvári prejavovať formou vrások okolo očí. Zároveň sa do viečok začne ukladať tuk lipofuscín, ktorý vytláča kožu viečok smerom von, čoho výsledkom sú ovisnuté horné viečka. Tie je možné odstrániť len chirurgicky blefaroplastikou.

Dôvodov, prečo podstúpiť blefaroplastiku je niekoľko

Problémy, ktoré spôsobujú ovisnuté očné viečka môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. Ovisnuté viečka pridávajú na veku, človek vyzerá unavene, smutne a starší, ako v skutočnosti je. Sú to všetko estetické problémy, ktoré tvoria prvú kategóriu. Ešte horšie je, ak ovisnuté viečka spôsobujú problémy funkčného charakteru. Môžu byť príčinou opakujúcej sa bolesti očí, pocitu únavy, v horšom prípade až straty periférneho videnia kvôli zužovaniu zorného poľa.

Bez ohľadu na to, ktorý je pre vás ten najdôležitejší dôvod, prečo o plastickej operácii očných viečok uvažujete, všetky vyššie menované dokáže naraz vyriešiť blefaroplastika.

Blefaroplastika je odborný názov pre operáciu očných viečok. Zákrok je väčšinou vykonávaný v lokálnej anestézii, vďaka čomu je, v prípade potreby, možné naraz operovať horné aj dolné viečka. Zákrokom sa odstráni prebytočná koža, tukové vankúšiky, prípadne časť zdvíhacieho svalu.

Operácia očných viečok môže vyriešiť aj množstvo ďalších problémov, ako napríklad opakujúce sa bolesti hlavy, ktorých príčinou bolo zhoršené videnie, slzenie očí či spontánne opuchy očí. Po operácii a zahojení jaziev budete vyzerať sviežejšie a mladšie.

Výsledný efekt bude ešte výraznejší, ak sa rozhodnete aj pre výplne očných vrások.

Očné vrásky pridávajú na veku

Podobne ako prevísajúce očné vačky, aj očné vrásky sú kozmetickou vadou, ktorá robí tvár opticky  staršou a unavenejšou. V porovnaní s očnými vačkami je však možností, ako sa ich zbaviť, podstatne viac. Výber metódy závisí od veľkosti a pôvodu vzniku vrások. Vrásky v okolí očí vznikajú najčastejšie namáhaním očných svalov, svoju rolu môže zohrať aj dedičnosť, časté vystavovanie tela UV žiareniu, zlá životospráva, alkohol, cigarety, stres či zmena hladiny hormónov.

Medzi najpoužívanejšie metódy redukcie vrások patria:

– laserové odstránenie vrások
– injekčné vyplňovanie vrások – botulotoxínom, kyselinou hyalurónovou či botoxom
– fotorejuveniozícia
– chemický píling

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.