Lupu vyberajte dôsledne
Ak ste sa neodhodlali podstúpiť operáciu, prípadne, ak vám ju v očnej klinike z nejakého zdravotného dôvodu neodporučili a okuliare na čítanie vám už nestačia, zamerajte sa na výber vhodnej lupy. Je potrebné si uvedomiť, že na výber máte množstvo druhov lúp a nie všetky pre vás budú vhodné:
1. Cena
Prvým, ale nie hlavným, faktorom pri rozhodovaní sa, je cenová úroveň, ktorú ste ochotní do lupy investovať. Bežné lupy sa dajú kúpiť už za pár eur, za elektronickú lupu môžete dať aj tisícku. Niektoré lupy vám môže predpísať očný lekár a vďaka preplateniu od zdravotnej poisťovne ich môžete získať bez príplatku.
2. Umožnenie potrebného zväčšenia
Aby sa vám pohodlne čítalo, musíte vedieť, aké zväčšenie potrebujete. Niektoré lupy dokážu text zväčšiť štvornásobne, iné aj dvadsaťnásobne. Dôležité je, aby ste čítali s presne takým zväčšením, aké potrebujete. Zbytočne silná lupa by vám mohla spôsobovať bolesti hlavy a rýchlu únavu, slabou by ste zase nedokázali zaostriť a „pomáhali“ by ste si žmúrením, čo by opäť mohlo viesť k nepríjemným stavom ako bolesť očí či hlavy. Je preto veľmi dôležité odskúšať si lupu ešte pred jej kúpou. Prípadne vyskúšať aspoň zväčšovacie sklíčko, ktoré je pre vás najvhodnejšie. Ak nenájdete optiku, ktorá by vám s tým pomohla, skúste sa obrátiť na Úniu nevidiacich. Veríme, že vám s výberom vhodnej pomôcky pomôžu.
3. Pohodlie
Ak potrebujete lupu len na veľmi krátke použitia, v princípe len pár minútové, môže vám stačiť aj klasická lupa, ktorú budete pri čítaní držať v ruke. Ak ale plánujete čítať desiatky minút, určite je vhodnejšia lupa, ktorú si zavesíte na krk alebo ktorá drží na stole vďaka podstavcu, na ktorom je pripevnená.
4. Možnosť prispôsobiť si text
Vyššie sme spomínali, že najdrahšie sú elektronické lupy. Ak však potrebujete lupu napríklad k práci, v ktorej čítate veľké množstvo textu, práve elektronické vám čítanie môžu výrazne zjednodušiť. Umožňujú napríklad zvýšiť kontrast, aby boli písmená ešte čitateľnejšie. Dokážu tiež meniť farbu písmen aj podkladu, pretože niekomu sa lepšie čítajú čierne písmená na bielom podklade, inému modré na žltom a podobne.