Pozor na exfoliačné prísady v kozmetike. Môžu ublížiť vašim očiam

“Exfoliovať”, teda zbavovať sa odumretých vrstiev pokožky, je v posledných rokochmetóda starostlivosti o pleť, ktorá sa dostala do rutiny takmer každej ženy a tiež mnohých mužov. I keď na pohľad nie je na odstraňovaní odumretých buniek pokožky nič nebezpečné, ohroziť svoje zdravie môžete nesprávne zvolenou technikou alebo kozmetikou.

Existujú dva typy exfoliácie – mechanická a chemická. A hoci by ste to nepredpokladali, každá z nich môže mať okrem podráždenia pokožky vplyv aj na zdravie našich očí.

Mechanická exfoliácia

Keď sa na kozmetickom trhu začala exfoliácia rozširovať, v prvom momente išlo najmä o mechanické odstraňovanie odumretých častí pokožky. Pomáhajú k nemu kozmetické prípravky obsahujúce mikrogranule, ktoré pleť čistia mechanicky, teda trením.

Pre vaše oči však takáto mikročastica môže znamenať mimoriadne riziko mechanického poškodenia. Pílingové prípravky by ste preto nemali používať v oblasti očného okolia a aj pri zmývaní prípravku z tváre by ste si mali dať pozor, aby sa jeho zvyšky nedostali do očí.

Ďalšie riziko takýchto prípravkov spočíva aj v celkovom ohrození organizmu, pretože pôvodné zložky, ktoré pre organizmus nepredstavovali látkové nebezpečenstvo, postupne výrobcovia začali nahrádzať alternatívou v podobe plastových mikrogranuliek. Jednak preto, že sú lacnejšie na výrobu, a v druhom rade sú agresívnejšie na použitie, takže zákazník má po ich použití pocit, že odviedli lepší výkon.

Takto vytvorený tlak však môže nielen poškodiť jemnú pleť v oblasti očí, ale spôsobiť aj jej rýchlejšie starnutie. Navyše, častice mikroplastu nie sú nebezpečné iba pre vašu pokožku, ale aj pre životné prostredie, keďže tieto miniatúrne čiastočky nedokážu čističky odpadových vôd zachytiť a stávajú sa súčasťou vodného kolobehu.

Pozor na exfoliačné prísady v kozmetike. Môžu ublížiť vašim očiam

Chemická exfoliácia

Inak pracujú exfoliačné kozmetické prípravky, ktoré fungujú na chemickej báze. Pri ich použití výsledok nedosahujeme mechanicky, ale pôsobením chemických zložiek obsiahnutých v prípravku.

Ak ide o látky nezávadné pre oči, je ich použitie v podstate bezproblémové. Napríklad dermatológovia konštatujú, že aj odlíčenie očného mejkapu možno považovať za jemnú formu exfoliácie, keďže okrem líčidiel čistiaci tampón odstráni aj odumreté bunky. V tomto prípade sú vhodné najmä prípravky na olejovej báze, ktoré nedráždia očnú sliznicu.

Ak však exfoliačný prípravok obsahuje kyselinu, napríklad populárny alfa hydroxid, buďte pri použití v očnom okolí obozretní, alebo sa mu úplne vyhnite. Kyseliny môžu pri kontakte so sliznicou oka vyvolať dráždivý pocit, ktorý dokážete zmierniť iba výplachom očnými kvapkami.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.