Prečo je dôležité chrániť si oči pred letným slnkom?

Slnečné lúče v lete nemajú zvýšený vplyv len na našu pokožku, ale na celé naše telo. Rovnako tak aj na oči, ktoré sú v letných mesiacoch vystavované oveľa vyššej záťaži ako po zvyšok roka. Viete, prečo by ste si na oči v lete mali dávať pozor?

V lete sa nám prirodzene zdá, ako by Slnko na nás svietilo akosi viac. Je to pochopiteľné, pretože v letných mesiacoch rotuje Zem fázou afélia a slnečné lúče dopadajú na severnú pologuľu v špecifickom uhle. Dni trvajú dlhšie, vzduch je teplejší, obloha jasnejšia – a s tým súvisí aj mimoriadna dávka slnečných lúčov, ktorým sú naše oči v lete vystavené.

Keď slnko svieti silnejšie

Práve letná intenzita slnečného svetla je jedným z hlavných dôvodov, prečo musíme v lete na ochranu svojich očí dbať o niečo viac. Súčasťou slnečných lúčov je aj ultrafialové žiarenie, ktoré má na živé organizmy rôzny vplyv, pre niektoré môže byť dokonca až smrteľné.

Najväčším zdrojom UV žiarenia je práve Slnko. A hoci zemská atmosféra pohltí väčšinu, ktorá so slnečnými lúčmi dopadá na Zem, intenzita v lete môže ľudský organizmus doslova potrápiť. Jedným z dôvodov sú vplyvy na pokožku, ktoré sú všetkým známe a dnes je už v podstate prirodzeným zvykom chrániť svoju kožu opaľovacími krémami s UV ochrannými faktormi.

Prečo je dôležité chrániť si oči pred letným slnkom?

UV filtre nie sú len číslo

Na ochranu pred ultrafialovým žiarením však často zabúdame, keď ide o oči. Slnečné okuliare síce vlastní takmer každý, no pre mnohých sa stali len módnym doplnkom bez kvalitných funkčných vlastností. Ruku na srdce, kedy ste si naposledy boli vyberať okuliare v renomovanej optike? A ako často si nedáte klobúk len preto, že sa vám nezdá dostatočne šik?

Nebezpečenstvo slnečného svetla v lete znásobuje aj fakt, že svoje oči často vystavujeme odrazovým plochám ako napríklad vodná hladina. Takéto “zrkadlá” ešte znásobujú silu žiarenia a svetlo môže sa postarať o tzv. solárne poškodenie rohovky.

Ochrana je v lete podmienkou

Najmenej, čo pre svoje oči môžete urobiť, je nosiť klobúk, ktorý nad vašimi očami bude vytvárať tieň. Investovať do kvalitných slnečných okuliarov sa vám však istotne vyplatí. Vyberte si univerzálny dizajn, ktorý využijete na športové aktivity, ale aj na bežné nosenie. S jeho výberom vám poradia v každej očnej optike alebo v certifikovaných predajniach, kde vám k jednotlivým modelom budú schopní preukázať certifikát o stupni UV ochrany.

Ak vám v nosení slnečných okuliarov bránia tie dioptrické, zvážte trvalé odstránenie očnej vady formou operácie očí. Toto bezbolestné riešenie sa postará o to, že už všetky nasledujúce letá môžete bez obmedzení nosiť slnečné okuliare a venovať sa aktivitám, v ktorých vás doteraz obmedzoval rám okuliarov.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.