Začali ste pociťovať väčšiu únavu či čoraz častejšie bolesti hlavy a očí a to najmä po čítaní? Spozorovali ste, že niekedy vidíte zahmlene a zaostrovať na text na vašom mobilnom telefóne vám robí stále väčšie a väčšie problémy? Ak sa blížite k štyridsiatke alebo ste ju nedávno oslávili, s najväčšou pravdepodobnosťou je čas pripraviť sa na presbyopiu.
Presbyopia, ľudovo známa tiež ako vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk, je úplne bežná, vekom podmienená, očná vada, ktorá postihne každého približne medzi 40. – 45. rokom života. Prejavuje sa najmä neschopnosťou zaostriť na veľmi blízke predmety. Bez korekčných pomôcok si nedokážete prečítať knihu ani správu v mobilnom telefóne, pri pozeraní si fotografií z dovolenky nerozoznáte odfotené postavy.
V dnešnom článku sa dozviete čo je príčinou vzniku presbyopie, ako je možné ju odstrániť a zbaviť sa zároveň navždy nielen okuliarov na čítanie, ale aj okuliarov do diaľky či na stredné vzdialenosti.
Je len veľmi málo ochorení, na ktoré nevplýva náš životný štýl. Presbyopia do tejto skupiny patrí. Hlavnými faktormi jej vzniku sú vek a prirodzené starnutie organizmu. Zdravá šošovka je flexibilná, pružná, vďaka čomu dokáže meniť svoj tvar. Kruhový sval, ktorý ju obklopuje, zabezpečuje jej potrebné stiahnutie pri pohľade do blízka a uvoľnenie pri zaostrovaní do diaľky. Vekom však svoju pružnosť stráca a nedokáže sa prispôsobovať v potrebnom rozsahu.
MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH hovorí: „Vetchozrakosť sa spravidla začína prejavovať najskôr u ďalekozrakých ľudí, neskôr u ľudí, ktorí doteraz problémy so zrakom nemali a nakoniec u krátkozrakých pacientov. V prípade, že sa presbyopia nerieši, zhoršuje sa približne ďalších 15 až 20 rokov. Potom sa zastabilizuje a viac sa nevyvíja.“
Akonáhle vám očný lekár diagnostikuje presbyopiu, navrhne aj možnosti jej riešenia. Najčastejším spôsobom je predpísanie dioptrických okuliarov na čítanie. Tie si budete musieť na oči zakladať vždy, keď si budete chcieť niečo prečítať, nezaobídete sa bez nich však ani pri množstve iných bežných aktivít.
Okuliare sú však krátkodobým riešením. Presbyopiu neodstránia, pomôžu vám len eliminovať jej príznaky. Je potrebné si tiež uvedomiť, že krátkozrakým či ďalekozrakým pacientom pribudnú ďalšie okuliare, čo je dosť nepraktické. Druhou možnosťou je investovať do multifokálnych skiel. Tie vám umožnia vidieť na blízko a zároveň aj na stredné vzdialenosti a/alebo do diaľky.
Faktom však je, že okuliare sú nevhodné pri výkone niektorých povolaní či športov. Nepraktické sú pre väčšinu z nás a život s dobrým zrakom bez okuliarov je jednoduchší, pohodlnejší a výrazne kvalitnejší. Jediným spôsobom ako sa zbaviť presbyopie natrvalo je podstúpiť operáciu, pri ktorej sa pôvodná šošovka vymení za umelú. Operácia ma hneď niekoľko výhod:
Najznámejšou metódou pre výmenu očnej šošovky je Prelex. jedná sa o bezbolestnú a rýchlu operáciu bez nutnosti hospitalizácie. Výhodou je rýchle hojenie a krátka doba potrebná na ustálenie videnia.
Ešte modernejšou, jemnejšou a šetrnejšou metódou je FEMTO Z-Prelex. Jednou z jeho najväčších výhod pre klienta je využívanie femtosekundového lasera. Ním sa namiesto ostrých operačných nástrojov vytvára rez na oku potrebný pre vloženie novej šošovky. Zákrok je tak presnejší a ešte viac minimalizuje riziko vzniku neželaných pooperačných komplikácií. Do oka je voperovaná trifokálna šošovka špičkovej kvality, ktorá umožňuje výborné videnie do všetkých troch vzdialeností.