Vedeli ste, že za bolesť hlavy môže byť zodpovedný zrakový problém?

Bez ohľadu na to, či sa jedná o pravidelné alebo občasné bolesti hlavy, väčšinou ich pripisujeme únave, nízkemu tlaku vzduchu, zlému spánku či prehýrenej noci. Málokto si však uvedomuje, že bolesť hlavy môže úzko súvisieť aj so zrakom. Práve bolesť hlavy je jedným z najčastejších prejavov viacerých očných ochorení.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • prečo by ste nemali zanedbávať očné prehliadky
  • ktoré očné ochorenia spôsobujú bolesť hlavy
  • ako sa efektívne zbaviť bolestí hlavy súvisiacich s chybným zrakom

Preventívne prehliadky u očného pomáhajú odhaliť aj skryté ochorenia

Hneď v úvode je potrebné povedať, že akékoľvek prejavy zhoršeného zraku netreba podceňovať. Niektoré neliečené očné ochorenia môžu byť vážne a v extrémnych prípadoch môžu končiť slepotou. Ďalším faktom je, že zhoršený zrak môže signalizovať aj iné, neočné, vážne ochorenie. Návštevu očného lekára by ste preto v prípade, že pociťujete problémy so zrakom nemali odkladať.

Zároveň sa niektoré očné ochorenia, napríklad glaukóm či katarakta, môžu vyvíjať aj bez toho, aby ste o tom vedeli. V prvých štádiách sa nemusia prejavovať žiadnymi príznakmi. Ak sa však odhalia neskoro, ich liečba môže byť náročná. Preventívne prehliadky sú preto najlepšou a najvhodnejšou prevenciou.

Vedeli ste, že za bolesť hlavy môže byť zodpovedný zrakový problém?

Bolesti hlavy sa nevyskytujú len pri refrakčných chybách

Asi len málokoho prekvapí, že neustále žmúrenie v snahe zaostriť na nejaký predmet nadmerne zaťažuje oči a mozog, čo častokrát vyústi do bolestí očí aj bolestí hlavy. Práve refrakčné chyby ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus či presbyopia môžeme označiť za najčastejších pôvodcov bolestí hlavy zo všetkých očných ochorení.

V prípade, že sa refrakčné chyby neliečia, pacientovi hrozia mnohé riziká. Okrem zníženej schopnosti orientácie či obmedzenej možnosti vykonávať určité činnosti, akými sú napríklad šoférovanie, čítanie či športovanie, môžu byť príčinou aj nadmerného slzenia či pálenia očí a bolesti hlavy môžu prerásť až do migrén.

Medzi ďalšie očné ochorenia a zrakové problémy, ktoré bývajú často príčinou bolestí hlavy patria:

Glaukóm

Glaukóm, inak tiež zelený zákal, patrí medzi očné ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú slepotu. Na svedomí to má postupné poškodzovanie zrakového nervu, ktorý prenáša informácie z oka do mozgu. Ak sa tento proces včas nezastaví a dôjde k porušeniu nervu, nie je ho možné zachrániť a pacient príde o zrak natrvalo. Najčastejšou príčinou glaukómu je vysoký vnútroočný tlak. Ten zároveň spôsobuje aj, častokrát veľmi silnú, bolesť hlavy.

Zápal oka

Zápaly najčastejšie napádajú spojivku, rohovku a očné viečka. Väčšinou sú spôsobené vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, príčinou ich vzniku môže byť ale tiež alergická reakcia či mechanické poškodenie oka čiastočkami prachu, pilinami, mihalnicou a podobne. Obzvlášť náchylné na zápal sú suché oči.
Okrem bodavej či rezavej bolesti hlavy pri koreni nosa či vnútornom očnom viečku spôsobujú zápaly oka napríklad aj pocit cudzieho telieska v oku, nadmerné slzenie, pálenie, svrbenie či začervenanie oka.

Digitálna únava zraku

Digitálna únava zraku je relatívne mladým očným ochorením, ktoré súvisí s vývojom informačných technológií a zvýšeným časom, ktorý trávime pri počítačoch. Nebezpečné je najmä modré svetlo, ktoré vyžarujú displeje. Najmä ono, spoločne s množstvom ďalších faktorov (nevhodné osvetlenie miestnosti, nepohodlné sedenie, práca bez prestávok, nevhodná vzdialenosť od monitora a podobne)  je dôvodom únavy očí a následne aj hlavy či iných častí tela.

Operácia ako riešenie pre viacero očných problémov naraz

Je potrebné dodať, že problémy so zrakom môžu byť príčinou aj ďalších ťažkostí. Okrem bolestí hlavy spôsobujú tiež pocit únavy, bolesti chrbta, môžu byť príčinou vážnejších chronických ochorení či depresií.  Ich riešenie by ste preto nemali odkladať a o možnostiach liečby sa u svojho lekára informovať čo najskôr.

Najefektívnejším spôsobom liečby očných ochorení je laserová operácia očí. Na Slovensku máme niekoľko špičkových očných kliník s mnohoročnými skúsenosťami, ktorí operujú najmodernejšími metódami. V porovnaní napríklad s korekčnými pomôckami, ako sú dioptrické okuliare či kontaktné šošovky, bezbolestnou laserovou operáciou dôjde k trvalej korekcii zraku bez potreby nosenia okuliarov.

Existuje mnoho operačných metód, tú najvhodnejšiu vám odporučí lekár po komplexnom vyšetrení. V prípade, že ste po štyridsiatke a začala vás trápiť presbyopia, riešením pre vás môže byť napríklad najmodernejšia metóda súčasnosti – FEMTO Z-Prelex. Jej podstatou je výmena pôvodnej, vekom opotrebovanej, šošovky za novú, trifokálnu.

Výhodou tejto operácie je, že vďaka nej budete vidieť bez problémov do všetkých vzdialeností. Zbavíte sa tak navždy okuliarov na čítanie, na blízko aj okuliarov do diaľky. Umelá šošovka zároveň pôsobí ako prevencia pred vznikom šedého zákalu. Je možné preto povedať, že jednou operáciou dokážete vyriešiť viacero zrakových problémov naraz. Rýchlo a bezbolestne.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.