Ak by sme položili otázku, čo je šeroslepota, väčšina by pravdepodobne odpovedala, že zhoršené videnie počas šera či za tmy. Málokto ale tuší, že v medicíne sa šeroslepotou označuje aj vážne zrakové ochorenie, ktoré môže viesť k úplnej slepote.
V tomto článku sa dozviete:
V ľudskom oku je za videnie v tme zodpovedná sietnica. Pokiaľ je oko zdravé, pri prechode zo svetla do tmy sa dokáže rýchlo prispôsobiť a už za okamih človek vidí minimálne obrysy predmetov či iných ľudí. To je veľmi dôležité pre priestorovú orientáciu. Sietnica sa skladá z čapíkov, ktoré majú význam pre videnie pri svetle a tyčiniek, ktoré sú zodpovedné za videnie v šere či v tme. Postupné odumieranie tyčiniek je cestou k šeroslepote.
Je potrebné rozlišovať medzi ľudovou a odbornou šeroslepotou. Tá ľudová nie je pre zdravie človeka priamo nebezpečná, prejavuje sa zhoršeným videním za šera. Samozrejme, aj ona zvykne výrazne ovplyvňovať kvalitu života. Môže byť obmedzujúca pri určitých činnostiach, napríklad pri športovaní. Typickým príkladom je lyžovanie, kedy sa môže počasie náhle zmeniť a z jasného dňa sa môže stať zamračené, bez slnka, ale naopak s hmlou, dažďom či iným nepríjemným javom. Prípadne môže slnko začať zapadať a viditeľnosť sa výrazne znižuje. Nepríjemným až nebezpečným môže byť tiež šoférovanie. Ľudia trpiaci šeroslepotou by mali mať vo svojej výbave špeciálne okuliare zlepšujúce videnie aj za šera. Ľudová šeroslepota je často dôsledkom zlej životosprávy a nedostatočného prísunu vitamínu A.
Pri „odbornej“ šerosleposti – retinopatii, dochádza k odumieraniu svetlo spracúvajúcich buniek. Väčšinou sa jedná o vrodenú alebo dedičnú príčinu jej vzniku. Prejavuje sa postupným zmenšovaním zorného poľa, takzvaným tunelovým videním. Môže viesť k úplnej slepote. Problémom je, že na vrodenú retinopatiu zatiaľ nebola vyvinutá účinná liečba.
Na to, aby bolo možné určiť liečbu šeroslepoty, je potrebné najskôr zistiť jej príčinu. Ak sa vyšetrením zistí, že dôvodom zhoršeného videnia je nedostatok vitamínu A, ten je možné doplniť relatívne jednoducho podávaním vhodných potravín. Vitamín A sa v našom tele vytvára z niektorých karotenoidov, akými sú napríklad luteín či zeaxanthin. Tie sa nachádzajú najmä v zelenej listovej zelenine ako špenát či hlávkový šalát, ale tiež v čučoriedkach, vo vaječných žĺtkoch či celozrnných potravinách. Zraku môžete pomôcť tiež konzumáciou syrov, mlieka, zemiakov, mrkvy, brokolice, šípok, rybieho tuku či pečienky. Pozitívny vplyv majú aj vybrané voľne dostupné výživové doplnky, ktoré môžu okrem spomínaných karotenoidov obsahovať aj ďalšie pre zrak dôležité vitamíny či minerály.
Ďalšou príčinou zhoršeného videnia v tme môže byť šedý zákal. Toto očné ochorenie postihuje najmä starších ľudí a jedinou možnosťou, ako ho natrvalo vyriešiť je operácia. Počas laserovej operácie, ktorá je veľmi šetrná, takmer bezbolestná a s rýchlym procesom hojenia, sa namiesto postihnutej pôvodnej šošovky voperuje nová, umelá. V závislosti od druhu šošovky je touto operáciou možné odstrániť aj ďalšie zrakové vady ako krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Zároveň sa ňou môže eliminovať i problém šeroslepoty.
Aj krátkozrakosť môže byť dôvodom problémov s videním za šera či za tmy. Je možné ju vyriešiť aplikáciou dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Prípadne, rovnako ako sme písali v predošlom odstavci, aj dioptrický problém so zrakom je možné vyriešiť laserovou operáciou.
V určitých situáciách sa proti šeroslepote zvykne realizovať aj aplikácia infúzií na prekrvenie sietnice. V tomto prípade obsahuje liečba niekoľko opakovaní počas roka, štandardne s niekoľkomesačnými odstupmi.