Zhoršil sa vám zrak? Otestujte svoje oči

Zrak máme len jeden, no treba rátať aj s tým, že sa nám počas života bude meniť. Je to vec nezvratná, rovnako ako to, že ľudský organizmus postupom času starne. Niektoré zmeny však môžu byť iba chvíľkové, zapríčinené napríklad únavou. Ak vnímate rozdiely dlhodobejšie, nemali by ste to podceňovať. Kým sa však vyberiete k lekárovi, otestovať sa môžete aj doma.

1. Pozeranie do diaľky

Krátkozrakosť, odborne nazývaný myopia, je refrakčná chyba zraku, ktorej prejavom je zlá viditeľnosť vzdialených predmetov. Táto porucha je pomerne častá a trápi nielen dospelých, ale objavuje sa aj vo veľmi mladom veku. Myopia sa spravidla spája s genetikou, a preto treba kontrolovať zrak už u malých detí. Účinným spôsobom je takzvaný ETDRS test, ktorý si môžete spraviť aj doma.

Na obrazovke si nastavte veľkosť stránky tak, aby šírka nasledovného béžového obdĺžniku dosahovala približne 11,5 centimetra. Obrazovku si upravte pomocou klávesovej skratky Ctrl+ alebo Ctrl–. Obdĺžnik si odmerajte pravítkom a postavte sa do vzdialenosti približne 3 metre od monitora. Na striedačku si zakryte obe oči a pustite sa do čítania.

Zhoršil sa vám zrak? Otestujte svoje oči

TEST 1: krátkozrakosť

test krátkozrakosti Veni-Vidi

Zdroj: Jeff Dahl

Pokiaľ nedokážete prečítať riadok číslo 6, pravdepodobne budete potrebovať okuliare do diaľky. Presnú diagnózu určí váš očný lekár.

2. Preverte si astigmatizmus

Astigmatizmus je cylindrická očná vada, ktorá postihuje rohovku. Ak je jej zakrivenie príliš veľké, pacient vidí blízke aj vzdialené predmety rozmazane, pričom nedokáže rozlíšiť okolité kontrasty a detaily. Ochorenie býva vrodené a trpia ním už malé deti, no niekedy sa ho podarí odhaliť až v dospelosti. Neraz však ide ruka v ruke aj s ďalekozrakosťou či krátkozrakosťou.

Aj v pohodlí domova si môžete prezistiť, či váš zrak netrpí astigmatizmom. Pozrite sa teda na nasledovný obrázok.

TEST 2: astigmatizmus

Zdroj: Popular Science Monthly

Postup:

 1. Ak nosíte okuliare či kontaktné šošovky, nasaďte si ich.
 2. Posaďte sa do vzdialenosti približne 35 cm od monitora.
 3. Zakryte si rukou pravé oko a zadívajte sa na obrázok.
 4. Skontrolujte, či vidíte všetky čiary na obrázku rovnako tmavo a ostro. Ak máte astigmatizmus, jedna alebo viacero z nich bude pôsobiť viac rozmazane (alebo zreteľnejšie) ako ostatné.
 5. Rovnaký postup zopakujte aj pri ľavom oku.

Ak ste spozorovali nejaké odchýlky, vyhľadajte oftalmológa. Astigmatizmus sa dá korigovať pomocou cylindrických skiel, no zbaviť sa ho môžete aj pomocou laserovej operácie.

3. Odhaľte šedý zákal

Katarakta, ľudovo známa ako šedý zákal, je očné ochorenie, ktoré prichádza s vekom a ktoré trápi najmä ľudí najmä po šesťdesiatke. Spočiatku sa prejavuje podráždením očí či bolesťami hlavy, no postihnutí pacienti majú časom pocit, akoby mali pred očami nejaký sivý závoj. Ani farby už nie sú také jasné, ako sme ich vnímali kedysi. Tieto príznaky však určite netreba podceňovať, pretože katarakta môže viesť až k slepote. Ak sa ju však podarí odhaliť včas, operácia očí vám môže zrak zachrániť.

Sivý zákal však môžete odhaliť aj doma pomocou tzv. Amslerovej mriežky, ktorá bola špeciálne navrhnutá tak, aby preukázala postupnú stratu zraku. Stačí, ak si ju vytlačíte v čo najväčšej kvalite a s rozmermi 10 x 10 centimentrov, dáte na chladničku a môžete testovať svoj zrak aj každý deň.

TEST 3: šedý zákal

šedý zákal

Zdroj: National Eye Institute

UPOZORNENIE: Uvedené testy slúžia iba orientačne a nie sú náhradou odborného vyšetrenia u očného lekára!

Postup:

 1. Postavte sa na dobre osvetlené miesto a mriežku podržte vo vzdialenosti 12–15 centimetrov od tváre. A v prípade, že nosíte okuliare na čítanie, určite si ich nasaďte.
 2. Zakryte si rukou jedno oko.
 3. Odokrytým okom sa pozrite priamo na stredový bod.
 4. Sledujte, či sú všetky čiary mriežky rovné alebo či sú niektoré oblasti skreslené, rozmazané alebo tmavé.
 5. Opakujte tento postup aj s druhým okom.
 6. Ak akákoľvek oblasť mriežky vyzerá byť vlnitá, rozmazaná alebo tmavá, ihneď sa obráťte na svojho očného lekára.

  KONTAKTUJTE NÁS

  Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

  Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.