Vyšetrenie zraku nebolí
Hneď v úvode je potrebné povedať, že vyšetrenia zraku sa netreba báť. Nebolí, ani nie je nijak nepríjemné. Základné druhy vyšetrení robí väčšina očných ambulancií, iné sú doménou len vybraných špecializovaných očných kliník. Niektoré nie sú súčasťou bežného vyšetrenia a vykonávajú sa len na žiadosť pacienta.
Medzi základné druhy vyšetrenia radíme vyšetrenie zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie predného segmentu oka a vyšetrenie očného pozadia.
Vyšetrenie zrakovej ostrosti je bežným vyšetrením zraku u detí aj dospelých. Prebieha napríklad pomocou známej Snellenovej tabuľky, v ktorej sú „pyramídovo“ zoradené písmená v riadkoch pod sebou, pričom písmeno v najvyššom riadku je najväčšie, písmená v spodnom riadku sú najmenšie.
Meranie vnútroočného tlaku má veľký význam najmä v súvislosti s možným výskytom zeleného zákalu (glaukómu), ktorého zákernosť tkvie v tom, že v raných štádiách pacient nepociťuje žiadne subjektívne príznaky. MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH vysvetľuje, ktorým prístrojom sa najčastejšie meria vnútroočný tlak: „Na meranie očného tlaku sa používa bezkontaktný tonometer – prístroj, ktorý meria vnútroočný tlak so zohľadnením a prepočtom jeho hodnoty na hrúbku rohovky.“
Vyšetrenie predného segmentu oka pomocou mikroskopu zahŕňa vyšetrenie prednej tretiny oka, v ktorej sa nachádza spojovka, rohovka, dúhovka a šošovka.
Oftalmoskop slúži na vyšetrenie očného pozadia. Oftalmológ ním počas vyšetrenia sleduje zmeny na očnom pozadí, kontroluje očný nerv, makulu, sietnicu či sklovec.