Ako urýchliť rekonvalescenciu po operácii šedého zákalu?

Katarakta ako jedno z najčastejších očných ochorení postihuje ľudí na celom svete a v prípade jej neliečenia môže dôjsť až k úplnej slepote. Spomedzi všetkých zrakových vád je práve šedý zákal najčastejšou príčinou oslepnutia. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že až polovica oslepnutí vznikla následkom katarakty. Na Slovensku je operácia šedého zákalu bežným zákrokom, ktorý je hradený zdravotnou poisťovňou.

V tomto článku nájdete odpovede na otázky:

– Čo je podstatou operácie katarakty?
– Ako dlho trvá hojenie po operácii šedého zákalu a ako vieme rekonvalescenciu urýchliť?

Vek nie je jediným faktorom vzniku katarakty

Napriek tomu, že katarakta postihuje najmä ľudí v seniorskom veku, prepuknúť môže v každom období života, vo výnimočných prípadoch dokonca hneď po narodení. Na svedomí to majú ďalšie rizikové faktory ako fajčenie a častý pobyt v zadymenom priestore, zlá životospráva, nadmerné vystavovanie sa ultrafialovému či infračervenému žiareniu, autoimunitné, nádorové a metabolické ochorenia, pohlavie či poranenie oka.

Zdravá ľudská šošovka je číra, chemické premeny postupne spôsobujú jej zakalenie. Zakalená šošovka bráni prechodu svetelných lúčov na sietnicu a na prirodzene čiernej zrenici možno spozorovať tvorbu sivého odtieňa, čo je znakom nástupu katarakty.

Ako urýchliť rekonvalescenciu po operácii šedého zákalu?

Operácia katarakty najmodernejšími prístrojmi

Jediným spôsobom, ako sa zbaviť šedého zákalu, je operácia. Na Slovensku je zákrok hradený zdravotnými poisťovňami aj v súkromných očných klinikách, vďaka čomu je možné operáciu absolvovať najmodernejšími prístrojmi a metódami. Podstatou zákroku je náhrada pôvodnej šošovky za novú – umelú. Štandardne sa aplikuje monofokálna šošovka, ktorej nevýhodou je, že po jej voperovaní budete potrebovať okuliare na čítanie. Kliniky ponúkajú pacientom aj tórické či multifokálne šošovky, ktoré korigujú zrak viacerými spôsobmi. Tórické šošovky riešia krátkozrakosť a astigmatizmus, multifokálne (bifokálne, trifokálne) si poradia aj s vetchozrakosťou či krátkozrakosťou.

Špičkové slovenské očné kliniky disponujú najmodernejšími prístrojmi, ktoré sú bezpečnejšie a presnejšie, eliminujú riziko pooperačných komplikácií a umožňujú rýchlejšiu rekonvalescenciu. Takým je napríklad švajčiarsky femtosekundový laser Femto LDV Z8, ktorý používa aj naša očná klinika. V porovnaní s bežnou operáciou, pri ktorej k rezu dochádza manuálne – skalpelom, pri femtolaserom asistovanej operácii sú otvory na rohovke vytvárané laserovým lúčom.

Rýchlemu návratu do bežného života môže po operácii pomôcť aj sám pacient

V závislosti od zvolenej operačnej metódy a prístroja, ktorým je zákrok vykonávaný, je možné eliminovať pooperačné komplikácie a vrátenie sa do bežného života tak býva aktuálne už o pár dní. Aby tomu tak skutočne bolo, skúste sa držať nasledovných odporúčaní:

– dodržiavať pokyny lekára – očný špecialista pozná najlepšie váš stav, dodržiavať preto jeho rady, odporúčania a pokyny je základ pre rýchle a efektívne hojenie.

– nosiť slnečné okuliare – je možné, že vám okuliare dajú priamo v klinike. Ich nosenie nepodceňujte, oči sú citlivé na vonkajšie vplyvy – slnečné žiarenie, vietor, prach,…

– kúpte a sprchujte sa opatrne – snažte sa chrániť čerstvo operované oči pred vodou a najmä pred mydlom či šampónom.

– líčenie na čas odložte – maľovaním očí, rias či očných viečok riskujete, že si do oka vnesiete baktérie.

– pozor na vnútroočný tlak – dvíhaním ťažkých predmetov a zvýšenou fyzickou aktivitou je väčšie riziko zvýšenia vnútroočného tlaku, ktorý môže spomaliť hojenie, preto sa takýmto činnostiam na pár dní vyhnite.

– šoférovať najskôr po 24 hodinách – po operácii si zabezpečte odvoz, šoférovať budete môcť najskôr po 24 hodinách. U niektorých pacientov môže byť táto doba aj dlhšia, sami budete vedieť posúdiť, či ste schopní šoférovať bez obmedzenia.

– nedotýkať sa očí – snažte sa prekonať nutkanie šúchať si oči. Môžete si jednak do oka vniesť baktérie, jednak je oko po operácii citlivejšie a môžete si ho ešte viac rozdráždiť.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.