Cvičíte? Váš zrak sa vám odvďačí

Keď hovoríme, v zdravom tele je zdravý duch, platí to aj pre oči. Hoci sa to možno na prvý pohľad ani nezdá, cvičenie celého tela prospieva aj im. Ak si však nájdete zopár minút ešte aj na očné cviky, váš zrak sa vám naozaj bohato odvďačí. Pozrite sa, ako si užívať fit oči ešte aj na dôchodku.

Ľudský organizmus je celý poprepájaný a ak žijete zdravo, pozitívne sa to odrazí aj na vašich očiach. Fajčenie či alkohol im teda neprospievajú, zato vyvážená strava a pravidelný pohyb rozhodne áno.

Aj obyčajné cvičenie vo fitku alebo doma vašim očiam náramne prospieva. Keď sa telo rozhýbe, krvný obeh sa automaticky presúva aj do iných častí tela, a to do svalov a kože. Aktívnejšie je však aj samotné prekrvenie oka, vďaka čomu vnútroočný tlak mierne poklesne. Ak teda trpíte vysokým očným tlakom, vhodne nasadená liečba v kombinácii so športom je pre vás tá najlepšia voľba.

Zelená športu

Zaujímavosťou je, že oči sa neprekrvujú iba pri športe, ale aj pri rôznych iných situáciách, ako sú stres či náhle zmeny krvného tlaku a podobne. Táto špecifická autoregulácia je však pri ochoreniach ako zelený zákal či hypertenzia nedostatočná a ani zvýšená fyzická aktivita tela nemusí vždy dostatočne prekrviť oko.

Šport však netreba v takomto prípade hneď vešať na klinec, stačí iba nájsť ten správny. Napríklad pre glaukomikov, ktorých trápi zelený zákal, je veľmi prospešná turistika, cyklistika, plávanie a klasická rozcvička. Izometrickým cvičeniam, ako je kulturistika, pri ktorých sa vedome zlepšuje vnútrosvalová a medzisvalová koordinácia, by ste sa však mali vyhnúť.

Cvičíte? Váš zrak sa vám odvďačí

Choďte von

Pohyb vonku na prirodzenom svetle je dôležitý faktor pre zdravý zrak. A týka sa to nielen detí, ale aj dospelých. Viaceré výskumy totiž preukázali, že čím menej času trávime vonku, tým máme väčšiu šancu, že naše oči bude trápiť krátkozrakosť. Znamená to, že náš zrak dobre nerozoznáva vzdialené predmety, čo dokážu skorigovať iba vhodné dioptrické okuliare či kontaktné šošovky, ktoré sú pri aktívnom spôsobe života o niečo pohodlnejšie. Napriek tomu, pre aktívnych ľudí ani šošovky nepredstavujú dostatočne pohodlnú korekciu a ak to diagnóza dovoľuje, riešením pre nich je laserová operácia očí.

Očné cviky

Nielen šport či prechádzky v prírode, ale aj očné cviky sú dobrý recept na zdravie našich očí.  Svaly v oku sa vďaka nim uvoľňujú aj posilňujú, no zároveň nám pomáhajú vyživovať zrakové nervy či zlepšovať ich celkovú koordináciu. Sú pritom veľmi nenáročné, stačí nám na ne iba päť minút denne a výhodou je aj to, že precvičovať môžete kdekoľvek.

Očné cviky ocenia najmä ľudia pracujúci za počítačom. Fitminútka spočíva v tom, aby ste sa odvrátili od monitora a zahľadeli do diaľky. Po pár minútach sa váš zrak citeľne uvoľní. Ak k tomu pridáte krúživé pohyby očí, žmurkanie či párminútové oddychovanie so zavretými očami, môžete sa opäť pustiť do práce. A ak budete tento očný rituál praktizovať pravidelne, je vysoko pravdepodobné, že si zdravý zrak budete užívať ešte aj na dôchodku.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.