Najčastejšie kladené otázky

  • 1.Nedá sa šedý zákal liečiť aj inak ako operačne?
    Bohužiaľ nie. Všetky kvapky na šedý zákal sú len marketingový ťah, lieky neexistujú. Operačné riešenie s náhradou vlastnej skalenej šošovky umelou je dnes jediné adekvátne. Samozrejme, žiaden starší človek nemá šošovku číru ako mladý, avšak aby bolo nutné pristúpiť k operácii, musí byť videnie znížené, resp. znižujúce sa.
  • 2.Budem mať po operácii šedého zákalu šošovky okuliare?
    Umelá vnútroočná šošovka (IOL) sa pred operáciou dioptricky vymeria na diaľku. U nás máme za týmto účelom špičkový prístroj IOL Master, ktorý sme mali medzi prvými na Slovensku. Pri implantácii takejto šošovky (monofokálna IOL) sú pooperačne nutné okuliare na čítanie. Okuliare do diaľky len výnimočne v prípadoch nepriaznivého pooperačného hojenia. Ponúkame však aj implantáciu torickýché IOL (kompenzujú do diaľky aj astigmatickú = cylindrickú korekciu) a multifokálnych IOL (je možné nimi aj čítať, t.j. nie sú potrebné okuliare na čítanie). Implantácia týchto typov IOL však závisí od individuálnych parametrov, potrieb a očakávaní klienta.
  • 3.Je šedý alebo zelený zákal dedičný?
    Sú formy týchto ochorení, ktoré sú dedičné a v drvivej väčšine prípadoch sa prejavia hneď po narodení, často aj s inou očnou, či celkovou patológiou. Väčšinou sa však tieto ochorenia objavujú u staršej populácie a tam sú ich podstatou metabolické a sklerotické zmeny v oku súvisiace s vekom a nie dedičnosť.
  • 4.Čo je na šedom zákale šedé a na zelenom zelené?
    Skutočne šošovka pri šedom zákale vyzerá šedo-žlto, ale sú aj formy šedého zákalu skôr hnedé (brumescentná), modrasté (coerulea), či biele (vrodené formy). Zelený zákal má u nás historicky zaužívaný názov zelený zákal, ktorý je dosť nešťastný, nakoľko sa v oku bežne nič nekalí. Ide len o väčšie či menšie poškodenie zrakového nervu multifaktoriálnej (stále nejasnej) genézy, kde jediným ovplvniteľným rizikovým faktorom je okrem fajčenia vyšší vnútroočný tlak, ktorý sa snažíme znižovať. Pokiaľ je to možné kvapkami alebo laserovými výkonmi (SLT), v nepriaznivých stavoch operačne. Samotný názov „zelený zákal“ vznikol tak, že zrakový nerv v terminálnych štádiách ochorenia (t.j. v štádiu úplnej atrofie zrakového nervu a tým slepoty) sa javil starým oftalmológom nazelenalý.
  • 5.Čo to znamená, keď v poslednej dobe vidím ako cez matné sklo.
    S najväčšou pravdepodobnosťou máte ochorenie šošovky.
  • 6.Mám 60 rokov, nevidím dobre na diaľku ani na blízko, môžem mať sivý zákal?
    S veľkou pravdepodobnosťou mate sivý zákal.
  • 7.Čo to znamená, keď sa mi pred okom pohybujú tmavé škvrny, ale nemám dojem, že by sa mi videnie výrazne zhoršilo. Môže za to sivý zákal?
    Pravdepodobne sa jedná o sklovcové zákaly. Vzhľadom na to, že tieto môžu byť spôsobené aj ochorením sietnice, je nevyhnutné navštíviť očného lekára.
  • 8.Zlepšilo sa mi videnie na blízko na čítanie už nemusím používať okuliare.
    Príčinou tejto zmeny je zkalovanie Vašej šošovky, ktorá láme svetelné lúče omnoho viac. Teda jedná sa o sivý zákal.
  • 9.Aká je čakacia doba na operáciu a ako dlhá je pooperačná rekonvalenstencia?
    Na očnej klinike Veni Vidi, nemáme žiadne čakacie doby a operovaný môžete byť okamžite. Doba rekonvalenstencie je veľmi krátka a preto sa môžete rýchlo zaradiť do pracovného procesu a obmedzenia v bežnom živote sú minimálne.
  • 10.Koľko dioptrií sa dá odstrániť excimer-laserovou operáciou očí?
    Dnes v refrakčnej chirurgii nestojí otázka tak, koľko dioptrií. Všetko závisí od hrúbky a tvaru rohoviek pacienta, čo nám ukáže rohovková topografia (mapy-tvar) s pachymetriou (hrúbka). Bolo tiež zistené, že z celkovej hrúbky rohovky je nutné ponechať okolo 60% (300 um), aby sa v budúcnosti rohovka nevyklenula dopredu. Bez ohľadu na operačnú metódu sa dnes bežne odstraňuje od cca – 10.0 do + 5.0 dioptrií. LASIK nás mierne obmedzuje vo výške dioptrií, nakoľko z hrúbky použiteľnej rohovky musíme odčítať hrúbku povrchovej lamely, ktorá sa vytvára v prvej fáze tejto operácie.
  • 11.Ako vyzerá informovaný súhlas pacienta?Každý zdravotnícky pracovník je povinný poučiť pacienta pred poskytnutím zdravotnej starostlivosti o účele, povahe, následkoch a rizikách poskytovanej zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov a rizikách odmietnutia poskytnutia zdravotnej starostlivosti. Túto povinnosť upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    1. Laserové ošetrenie metódou FEMTO Lasik2. Laserové ošetrenie metódou ReLEx SMILE3. Operácia sivého zákalu / Refrakčná výmena šošovky (extrakcia katarakty)4. Implantácia umelej šošovky k biologickej šošovke pri dioptrických chybách5. Informovaný súhlas pacienta6. Súhlas s vykonaním zdravotného výkonu

  • 12.Dá sa zbaviť aj okuliarov na čítanie?
    Všetci pacienti po 40 r. veku sú pred laserovou operáciou poučení, že po operácii budú mať okuliare na čítanie, nakoľko presbyopia (vetchozrakosť) sa oklamať nedá. Výška dioptrií však bude zredukovaná o dioptrie do diaľky, t.j. tie, ktoré sme odstránili laserovou operáciou. Ako novinku však ponúkame implantát KAMRA, ktorý po implantácii do nedominantného oka umožňuje aj použiteľne čítať, či pracovať s PC.
  • 13.Bolí excimer-laserová operácia očí?
    Pacienti cca 20 min. pred laserovou operáciou očí dostávajú opakovane anestetické kvapky, následkom ktorých je celý operačný výkon nebolestivý. Rozdiel v bolestivosti začne cca 2 hod. po operácii, keď ustúpi anestéza. Pri metódach no-touch laser a LASEK pacienti nasledujúce 2-3 dni pociťujú bolesť, rezanie, pálenie, slzenie a svetloplachosť, pri metóde LASIK nie, nakoľko je laserová ranka krytá rohovkovou lamelou.
  • 14.Čo ak sa pri laserovej operácii očí pohnem alebo žmurknem?
    Žmurnúť nežmurknete, nakoľko Vaše viečka bude držať stabilizátor viečok. Čo sa týka pohybov očí, väčšina súčasných excimerových laserov už má tzv. eye-tracker, t.j. softvérový systém, ktorý pomocou zrkadiel monitoruje mikropohyby oči a podľa nich doľaďuje smer laserového lúča na správne miesto. Ten náš monitoruje polohu oka až 400x za sekundu. Pokiaľ by ste urobili výraznejší pohyb okom, hlavou alebo nebodaj celým telom, eye-tracker laser vypne. Po obnovení správnej polohy hlavy a oka potom možno v operácii pokračovať.
  • 15.Aké sú riziká excimer-laserovej operácie očí?
    Sú to pooperačné zápaly rohovky (infekčné 0.0001%, sterilné 0.7%), zahustenie rohovky v mieste laserovej stopy (haze, 2%), problémy s vytvorením rohovkovej lamely (pri femtosekundovom laseri len 2%), pooperačný posun, či nakrčenie lamely, pooperačná výduť rohovky, ale i prekorigovanie, či podkorigovanie dioptrií. Pri súčasných technológiách, dodržaní medicínskych postupov a kritérií a erudovanom operačnom tíme sú veľmi zriedkavé, a preto sa dnes operujú obe oči v jednom sedení. Asi najčastejším následkom laserovývh operácií je zvýraznené suché oko, preto v rámci pooperačnej liečby (niektorým i predoperačne) dávame kvapkať do očí umelé slzy.
  • 16.Kedy môžem po excimer-laserovej operácii očí normálne fungovať?
    Po operáciách no-touch laser a LASEK po odoznení pooperačnej bolestivosti a vybratí kontaktných šošoviek z očí (na 5. deň) je možné ísť do práce (pri dodržiavaní obmedzení a liečby – viď laserové operácie očí), avšak videnie do diaľky sa bude zaostrovať nasledujúce 2-4 týždne, na blízko 4-6 týždňov. Preto nie je dobré si takúto laserovú operáciu očí plánovať do pracovných excesov, skúškových období či cestovateľských aktivít. Po operácii LASIK je rekonvalescencia videnia rýchla – prakticky druhý deň po operácii po vybratí kontaktných šošoviek. Tým je návrat do bežného života rýchlejší.
  • 17.Dokedy mi excimer-laserová operácia očí vydrží a dá sa opakovať?
    Nikto nie je v medicíne prorokom. K excimer-laserovej operácii očí vždy pristupujeme pri dokázanej dioptrickej stabilite, avšak excesívna práca na blízko (čítanie a hlavne počítače) majú tendenciu zvyšovať krátkozrakosť (mínusové dioptrie do diaľky) a vek po 40 r. ďalekozrakosť (plusové dioptrie do diaľky). V prípade ďalšej nečakanej progresii dioptrií je možné laserovú operáciu očí opakovať, a to po povrchových výkonoch reooperáciou LASEK, po LASIK-u sa zväčša dá nadvihnúť pôvodná rohovková lamela a dioptria sa pod ňou dolaseruje. My dávame záruku na naše laserové výkony 2 roky.
  • 18.Dá sa keratokonus úplne vyliečiť?
    Nie, keratokonus t.č. nie je možné úplne vyliečiť. Dajú sa len v menšej, či väčšej miere tlmiť jeho prejavy na rohovke. I pri maximálnej snahe môžu byť výsledky neisté, hlavne pri pokročilých formách.

 

FAQ

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.