Kedy je správny čas na operáciu šedého zákalu? Teraz

Napriek tomu, že ste nemuseli mať počas života žiadne problémy s očami a videním, jednej diagnóze sa po dosiahnutí určitého veku s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete. Je ňou katarakta, šedý zákal. Alebo ste ho už spozorovali? Potom s liečbou neotáľajte, neskorý zákrok vás môže stať zrak.

Katarakta je ochorenie očí, ktoré je primárne podmienené vekom a objavuje sa u ľudí zvyčajne po šesťdesiatke. Hoci v dnešnej dobe, v ktorej na naše oči neustále vplýva zvýšená koncentrácia žiarenia, sa šedý zákal môže objaviť aj u mladších ľudí, často aj o desaťročie skôr.

Ako odhalíte, že vás trápi katarakta

Ochorenie sa jednoducho objaví po tom, čo v šošovke oka nastanú isté metabolické zmeny a začne sa zakaľovať. Aj preto pacienti pri diagnostike hovoria o “závoji pred očami”. Spočiatku sa u nich začnú objavovať drobné bolesti očí a pocit ich podráždenia, postupne však začnú vnímať aj zmeny videnia. Majú pocit, akoby sa neustále pozerali cez sklo alebo záclonu, čo vnímajú nielen na ostrosti objektov, ale aj na ich postupne blednúcich farbách.

Katarakta môže mať časom vplyv na celkovú schopnosť vidieť, čo sa odrazí aj pri bežných úkonoch a napríklad šoférovanie sa môže stať priam nebezpečným. A napokon bude zákal na oku aj voľne viditeľný, a to na zreničke v podobe malého bieleho fliačiku, ktorému hovoríme beľmo. V tomto momente je však už na jeho liečbu neskoro a pacient je slepý.

Kedy je správny čas na operáciu šedého zákalu? Teraz

Dá sa katarakty zbaviť?

Oční lekári sa snažia o prevenciu tejto situácie a varujú, že katarakta je nebezpečná najmä v tom, že jej vývoj si dlho neuvedomujeme. Môže sa preto stať, že pacient k liečbe pristúpi neskoro, keď už sa jeho oku nebude dať pomôcť. A pritom existuje pomerne jednoduchá metóda, ako sa ochorenia zbaviť, a to raz a navždy.

Nejde o žiadne očné cvičenia, lieky či dlhodobú techniku, ktorou sa má vaše oko vyliečiť. Súčasná medicína ponúka rýchly a bezpečný chirurgický zákrok, počas ktorého lekár zbaví vaše oko zakalujúcej sa šošovky, ktorej sa už nedá pomôcť, a nahradí ju šošovkou umelou, ktorá vám bude po zvyšok života poskytovať bezproblémový pohľad na svet.

Jediná účinná liečba je operácia

Operácia katarakty je pomerne rýchly zákrok, pri ktorom strávite iba niekoľko minút. Okrem toho, že vás pri ňom chirurg môže zbaviť šedého zákalu, môžete sa zbaviť aj dioptrií, či už máte problém s videním do blízka alebo do vzdialenosti. Po zákroku odídete domov, už na druhý deň bude vaše oko vidieť tak, ako si to dlho nepamätáte, a do mesiaca sa vám zrak definitívne ustáli.

Nečakajte preto na moment, kedy už bude neskoro, a ak pociťujete prvotné príznaky šedého zákalu, navštívte svojho očného lekára. Rovnako nepodceňujte ani preventívne prehliadky, pretože katarakta sa môže objaviť skutočne kedykoľvek a lekár ju bez pochýb objaví skôr ako pacient. Neriskujte svoj zrak.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.