Operácia šedého zákalu? Vyberte si najvhodnejšiu šošovku

Operácia šedého zákalu patrí medzi najbezpečnejšie operácie zo všetkých. Dôležitý je výber druhu  šošovky. Vybrané metódy sú hradené zdravotnými poisťovňami, modernejšie, pri ktorých je do oka aplikovaná multifokálna či trifokálna šošovka, si platíme sami.

Katarakta – inak tiež šedý či sivý zákal, je vo svete najčastejšou príčinou slepoty. Týka sa to však najmä menej rozvinutých krajín, v ktorých je obmedzený prístup k lekárskej starostlivosti, v tomto prípade konkrétne k operáciám šedého zákalu. Operácia je totiž v súčasnosti jediným spôsobom, ako sa zbaviť katarakty.

V dnešnom článku vysvetlíme rozdiely medzi monofokálnymi, multifokálnymi, trifokálnymi a torickými šošovkami a dáme návod, ako už v štyridsiatke navždy eliminovať riziko vzniku šedého zákalu.

Operácia šedého zákalu? Vyberte si najvhodnejšiu šošovku

Psychické problémy kvôli zakalenej šošovke

Podstatou operácie šedého zákalu je výmena pôvodnej ľudskej šošovky za novú, umelú. Zakalenie šošovky spôsobujú rokmi sa hromadené minerály. Zakalená šošovka spôsobuje zahmlené videnie, stratu orientácie, zníženú schopnosť kontrastného videnia, problémy s videním za šera a v noci. Toto všetko následne môže viesť aj k psychickým problémom, nakoľko kataraktou trpia najmä ľudia v seniorskom veku. Aplikácia novej šošovky tak má množstvo výhod a dokáže výrazným spôsobom zmeniť kvalitu života.

Ak sa rozhodnete pre monofokálnu šošovku, operáciu môžete mať zadarmo

Najväčšou výhodou monofokálnej šošovky je jej cena. Základné metódy operácie katarakty, pri ktorom vám do oka voperujú monofokálnu šošovku, sú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Tento zákrok tak budete mať bez akéhokoľvek doplatku. Nevýhodou však je, že dokážu korigovať len jednu očnú vadu. Vďaka nim budete vidieť lepšie do diaľky alebo na blízko, stále však budete potrebovať okuliare, ak máte ešte ďalšie refrakčnú vadu. Ak napríklad trpíte krátkozrakosťou a presbyopiou a zvolíte si monofokálnu šošovku pre korekciu videnia do diaľky, stále budete potrebovať okuliare na čítanie pre zaostrovanie na veľmi krátke vzdialenosti.

To, pre ktorú monofokálnu šošovku sa v prípade, že máte viacero refrakčných vád rozhodnete, záleží od vašich preferencii. Ak by sme ako príklad použili pacienta, ktorý má problém so zaostrovaním na všetky vzdialenosti, rozhodovať by sa mohol podľa činností, ktoré sú v jeho bežnom dni dominantné. Ak napríklad pracuje ako šofér alebo trávi veľa času pozeraním na prezentácie premietané na plátno, prioritne potrebuje dobrý zrak do diaľky. Vyberie si preto šošovky pre korekciu krátkozrakosti. Ak zaostruje najmä na stredné vzdialenosti, napríklad na TV, rozhodne sa pre šošovky určené ďalekozrakým ľuďom.  Ak miluje knihy, prípadne sa živí písaním či čítaním scenárov, jeho voľbou budú pravdepodobne šošovky na veľmi krátke vzdialenosti nahrádzajúce okuliare na čítanie.

Multifokálne šošovky riešia viacero očných vád naraz

Multifokálne šošovky obsahujú špeciálnu optiku, ktorá umožňuje lámanie svetelných lúčov do viacerých ohnísk. Vďaka tomu efektívne a natrvalo korigujú ďalekozrakosť aj krátkozrakosť, prípadne presbyopiu.

Ak trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou aj presbyopiou, ideálnou voľbou pre vás sú trifokálne šošovky. Tie korigujú zrak natrvalo do všetkých vzdialeností. Jedným operačným zákrokom sa tak zbavíte okuliarov do diaľky na blízko aj okuliarov na čítanie.

Tórická šošovka pre astigmatikov

Astigmatizmus je refrakčná vada, ktorej rozsah sa na rozdiel od krátkozrakosti či ďalekozrakosti vyjadruje cylindrami. Na korekciu astigmatizmu sa používajú tórické šošovky. Tórická šošovka je špeciálnym druhom šošovky, ktorú je tiež možné aplikovať pri operácii katarakty.

Je však potrebné dodať, že najvhodnejší druh šošovky vám vždy odporučí očný lekár na základe komplexného vyšetrenia. Môže sa stať aj to, že napriek vašej túžbe zbaviť sa problémov s viacerými refrakčnými vadami vám lekár neodporučí aplikáciu multifokálnych či trifokálnych šošoviek. Je to spravidla v prípadoch, kedy by hrozilo, že daná šošovka môže pacientovi priniesť určité komplikácie.

Zbaviť sa rizika vzniku šedého zákalu môžete už v štyridsiatke

Napriek tomu, že sivý zákal nevznikne na očiach všetkých ľudí, čakať či sa tak stane nemusíte. Každého z nás začne po štyridsiatke trápiť zrak na veľmi blízke vzdialenosti, čo je následok presbyopie. Rozoznať tváre na fotografiách, prečítať si knihu či správu na displeji mobilného telefónu bude čoraz náročnejšie, až nemožné bez okuliarov na čítanie. V tom období odporúčame absolvovať operáciu očí a zbaviť sa problémov so zrakom výmenou šošovky.

Najmodernejšou metódou súčasnosti je FEMTO Z-Prelex, ktorá je vhodná aj pre pacientov, ktorí majú strach z ostrých operačných nástrojov. Pri tomto zákroku sa totiž namiesto skalpela využíva len špičkový, maximálne citlivý a presný femtosekundový laser.  Operácia je tak bezbolestná a bezpečná s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií. Do oka je voperovaná trifokálna šošovka umožňujúca kvalitné videnie do všetkých vzdialeností. Zároveň, tým, že sa aplikuje umelá šošovka, máte doživotnú istotu, že vám okrem zhoršenia zraku nehrozí ani katarakta. Šedý zákal totiž nemôže vzniknúť na umelej šošovke.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.