Prečo by ste operáciu katarakty nemali odkladať?

Katarakta, známa tiež pod názvami ako šedý či sivý zákal, patrí medzi nebezpečné očné ochorenia. Na jednej strane je síce vo svete najčastejšou príčinou slepoty, na druhej strane, v rozvinutých krajinách patrí operácia katarakty medzi najbezpečnejšie a najúspešnejšie operácie zo všetkých. Báť sa jej preto nie je skutočne žiadny dôvod.

Katarakta sa radí medzi vekom podmienené očné choroby a postihuje najmä seniorov vo vyššom veku. Môže sa však vyskytnúť aj u mladších ročníkov a podceňovať jej príznaky môže mať nepríjemné následky.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • aký súvis majú pravidelné očné prehliadky so sivým zákalom
  • čo môže byť príčinou vzniku šedého zákalu
  • prečo by ste mali podstúpiť operáciu katarakty
Prečo by ste operáciu katarakty nemali odkladať

Čím skôr lekár objaví šedý zákal, tým ľahšia liečba

Hneď na úvod je vhodné povedať, že šedý zákal si nevyberá a môže napadnúť aj oko či oči človeka s ukážkovým životným štýlom. Jedným dychom však treba zároveň dodať, že na jeho vznik majú priamy vplyv okrem viacerých faktorov aj iné, celkové ochorenia, napríklad cukrovka a tú zdravým spôsobom života ovplyvniť môžeme.

Ďalším faktom je, že šedý zákal môže mať rôzny priebeh. U niekoho sa tvorí roky, u iného dokáže narobiť veľké problémy behom pár mesiacov. Aj preto, podobne ako pre zistenie iných, nielen očných, chorôb, je dôležité pravidelne absolvovať preventívne očné prehliadky. Očný lekár dokáže zistiť aj nastupujúce očné ochorenia, ktoré sú v raných štádiách bez príznakov.

Veľmi jednoducho môžeme šedý zákal definovať ako postupné zakaľovanie inak čírej šošovky nahromadenými minerálmi. Toto zakalenie má na svedomí starnutie šošovky a zmena jej vlastností. Šošovka vekom stráca pružnosť či schopnosť metabolizmu, čo vedie k spomínanému usádzaniu minerálov.

Katarakta sa najčastejšie prejavuje:

  • viacnásobným videním
  • svetloplachosťou
  • zhoršenou krátkozrakosťou
  • stratou kontrastného videnia
  • zahmleným videním
  • zhoršeným nočným videním
  • tvorbou „svätožiar“ v okolí zdrojov svetla


V 90 % prípadoch je dôvodom vzniku katarakty vek

Podľa štatistík až 9 z 10 prípadov katarakty je zapríčinených prirodzeným starnutím. V zvyšných percentách sa ukrýva napríklad:

  • predchádzajúce zranenie či zápaly oka
  • pôsobenie infračerveného a ultrafialového svetla
  • celkové ochorenie – cukrovka, nádory, autoimunitné ochorenia
  • užívanie niektorých liekov
  • pobyt v zadymenom priestore

Operácia je jedinou záchranou pred slepotou spôsobenou šedým zákalom

Podceňovať príznaky katarakty a odkladanie jej operácie sa nemusí vyplatiť. Ako sme už spomínali, šedý zákal je najčastejšou očnou chorobou spôsobujúcou slepotu. Faktom ale je, že sa to týka najmä chudobných krajín tretieho sveta, kde sa operácie nevykonávajú alebo sú veľmi drahé. Na Slovensku takýto problém našťastie nemáme. Práve naopak, môžeme si vyberať z viacerých metód zákroku. Niektoré sú hradené zdravotnými poisťovňami, iné, modernejšie, si pacient hradí či dopláca sám.

Najmodernejšou metódou súčasnosti pre odstránenie šedého zákalu je FEMTO Z – Katarakta. Jej podstatou je výmena poškodenej šošovky za novú – umelú. Možno to znie na prvé počutie nepríjemne, opak je však pravdou. Pri klasických metódach sa rez na rohovke, ktorý je potrebný pre výmenu šošovky, vykonáva skalpelom. Pri FEMTO Z – Katarakta sa využíva len femtosekundový laser. Operácia je tak rýchlejšia, presnejšia, bezpečnejšia a k oku podstatne šetrnejšia. Veľkou výhodou je tiež nižšie riziko pooperačných komplikácií a kratšia doba hojenia.

Je na výbere klienta, aký druh šošovky si zvolí. V prípade, že trpíte aj niektorou z refrakčných chýb, ideálnou voľbou sú multifokálne šošovky, vďaka ktorým je možné odstrániť zároveň kataraktu aj problémy s videním do všetkých vzdialeností. Po zákroku tak môžete zabudnúť na okuliare do diaľky, na blízko aj na okuliare na čítanie.

Na záver by bolo vhodné ešte dodať, že šedý zákal je nebezpečný aj ako príčina iných ochorení. Môže napríklad spôsobovať sekundárny glaukóm. Glaukóm – zelený zákal, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu zrakového nervu, je po šedom zákale hneď druhým najčastejším očným ochorením spôsobujúcim slepotu. Vo väčšine prípadov sa v oku vyvíja roky bez akýchkoľvek príznakov. Odstránením šedého zákalu tak znížime riziko vzniku aj tejto zákernej očnej choroby.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.