Dá sa predísť sivému zákalu oka?
Sivý, inak tiež šedý, zákal, odborne katarakta je vekom podmienené očné ochorenie, ktoré trápi ľudí na celom svete. Globálne je dokonca najčastejšou príčinou slepoty. U nás, podobne ako v iných vyspelých krajinách, je operácia šedého zákalu úplne bežná a patrí medzi najbezpečnejšie operácie vôbec. Operácie však miluje asi len málokto z nás. Preto je na mieste otázka, či je možné sivému zákalu oka predísť.
Odpoveď na túto otázku zodpovieme hneď v úvode. Priamo (ne)vznik katarakty ovplyvniť nie je možné. Samozrejme, existujú rizikové faktory, ktoré jej nástup urýchlia, ale ani tou najlepšou životosprávou sa jej nemusíte vyhnúť. Aké sú teda možnosti?
Ku korekcii zraku výmenou šošovky dochádza spravidla po dosiahnutí 40. roku života. V tom čase je primárnym motívom zbavenie sa presbyopie, ktorá postihne každého približne do 45. roku života. Tá sa prejavuje neschopnosťou zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti. Ak sa pre operáciu rozhodnete už vtedy, „zabijete jednou ranou hneď niekoľko múch.“ Na umelej šošovke totiž nemôže vzniknúť šedý zákal. To, čo väčšina ľudí teda rieši v seniorskom veku, budete mať vy za sebou podstatne skôr. A najmä, zvolením si vhodnej šošovky sa už v štyridsiatke môžete zbaviť všetkých refrakčných vád. Voperovaním najkomplexnejšej trifokálnej šošovky sa zbavíte problémov s videním do všetkých vzdialeností, zabudnúť tak môžete na okuliare do diaľky aj na blízko a poznať nebudete ani okuliare na čítanie.
Najmodernejšou metódou, pri ktorej dochádza k výmene šošovky je FEMTO Z-Prelex. Je to rýchla, jemná a bezbolestná metóda s minimálnym rizikom vzniku pooperačných komplikácií.