Dá sa predísť sivému zákalu oka?

Sivý, inak tiež šedý, zákal, odborne katarakta je vekom podmienené očné ochorenie, ktoré trápi ľudí na celom svete. Globálne je dokonca najčastejšou príčinou slepoty. U nás, podobne ako v iných vyspelých krajinách, je operácia šedého zákalu úplne bežná a patrí medzi najbezpečnejšie operácie vôbec. Operácie však miluje asi len málokto z nás. Preto je na mieste otázka, či je možné sivému zákalu oka predísť.

Odpoveď na túto otázku zodpovieme hneď v úvode. Priamo (ne)vznik katarakty ovplyvniť nie je možné. Samozrejme, existujú rizikové faktory, ktoré jej nástup urýchlia, ale ani tou najlepšou životosprávou sa jej nemusíte vyhnúť. Aké sú teda možnosti?

Aby bola prevencia motiváciou aj proti iným chorobám

Najčastejšie sa v súvislosti so vznikom chorôb spomína prevencia. Tá je skutočne dôležitá aj v prípade očných ochorení a sivý zákal nevynímajúc. Katarakta je proces, pri ktorom dochádza k zakaleniu šošovky vplyvom metabolických procesov. Napriek tomu, že sme spomínali, že sa katarakte nemusí podariť predísť ani dodržiavaním tej najlepšej životosprávy a pestovaním skutočne ukážkového životného štýlu, ako motivácia by predsa len mohla poslúžiť.

Sivý zákal totiž vzniká aj príčinou iných, celkových ochorení. Typickým príkladom je cukrovka. Ak sa tej vyhneme zdravotným štýlom, znižujeme tiež riziko vzniku katarakty. Je preto možné povedať, že správny životný štýl bez cigariet, bez častého pobytu v zadymenom či prašnom prostredí, s dostatočným prísunom minerálov a vitamínov či športovaním a trávením času v prírode, môžeme nepriamo vplývať aj na vznik šedého zákalu.

Dá sa predísť sivému zákalu oka?

Pravidelné prehliadky u očného sú základom

Šedý zákal sa vyvíja spravidla postupne, dlhodobo, mnohokrát aj roky. Prvé štádiá ochorenia môžu byť úplne bezpríznakové a tak pacient ani netuší, že k dochádza k zmenám v jeho očiach, konkrétne v šošovke. Práve z tohto dôvodu plnia pravidelné preventívne prehliadky nezastupiteľnú funkciu. Očné vyšetrenia totiž odhalia aj bezpríznakové ochorenia, okrem šedého zákalu to môže byť napríklad aj rovnako nebezpečný glaukóm – zelený zákal, a ich je liečba je následne štandardne menej komplikovaná ako v ich neskorších štádiách. Nástup katarakty začína pacient pociťovať zhoršeným videním, zníženou schopnosťou rozoznávať farby, zvýšenou citlivosťou na svetlo, problematickým videním v tme či v šere a podobne.

Operácia aj ako súčasť prevencie

V minulosti sa katarakta operovala až v neskorších štádiách, keď už boli zreteľné aj subjektívne obmedzenia pacienta. Dnes to však neplatí a operáciu šedého zákalu je možné operovať kedykoľvek, aj hneď po jeho diagnostikovaní lekárom. Podstatou operácie je výmena opotrebovanej šošovky za novú, umelú.

Najjednoduchšie metódy, pri ktorých sa voperuje monofokálna šošovka, sú preplácané zdravotnými poisťovňami. Ak sa však rozhodnete pre niektorú z moderných metód, budete si ju síce musieť uhradiť, avšak poskytne vám neporovnateľne vyšší komfort a väčšie možnosti.

Ku korekcii zraku výmenou šošovky dochádza spravidla po dosiahnutí 40. roku života. V tom čase je primárnym motívom zbavenie sa presbyopie, ktorá postihne každého približne do 45. roku života. Tá sa prejavuje neschopnosťou zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti. Ak sa pre operáciu rozhodnete už vtedy, „zabijete jednou ranou hneď niekoľko múch.“ Na umelej šošovke totiž nemôže vzniknúť šedý zákal. To, čo väčšina ľudí teda rieši v seniorskom veku, budete mať vy za sebou podstatne skôr. A najmä, zvolením si vhodnej šošovky sa už v štyridsiatke môžete zbaviť všetkých refrakčných vád. Voperovaním najkomplexnejšej trifokálnej šošovky sa zbavíte problémov s videním do všetkých vzdialeností, zabudnúť tak môžete na okuliare do diaľky aj na blízko a poznať nebudete ani okuliare na čítanie.

Najmodernejšou metódou, pri ktorej dochádza k výmene šošovky je FEMTO Z-Prelex. Je to rýchla, jemná a bezbolestná metóda s minimálnym rizikom vzniku pooperačných komplikácií.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.