Vysoký očný tlak je najčastejšou príčinou glaukómu
Glaukóm, inak tiež zelený zákal, je vážne očné ochorenie, ktorého finálnym štádiom je trvalá slepota. Na jeho vzniku sa môže podieľať viacero rizikových faktorov, tým hlavným a najčastejším je vek a s ním súvisiaci vysoký očný tlak. Zákernosť tohto ochorenia tkvie v tom, že sa môže roky vyvíjať bez akýchkoľvek subjektívne vnímaných prejavov.
Vysoký očný tlak ako hlavný rizikový faktor
Glaukóm patrí medzi vekom podmienené očné ochorenia. Počas prirodzeného starnutia organizmu sa postupne upchávajú očné kanáliky, tzv. Schlemmove kanále, čo sťažuje odtok očného moku. Nahromadený mok vyvoláva čoraz silnejší vnútroočný tlak. Ten pôsobí na citlivé zrakové nervy, čo je príčinou ich postupného poškodzovania.
Vysoký vnútroočný tlak je hlavnou príčinou primárneho glaukómu. Ten môže byť s otvoreným alebo uzavretým uhlom. Kým glaukóm s otvoreným uhlom je menej nebezpečný a vyvíja sa spravidla dlhodobo, glaukóm s uzavretým uhlom nastupuje náhle a môže byť príčinou trvalého poškodenia nervu. Veľmi často sa prejavuje glaukómovým záchvatom, pri ktorom pacient pociťuje silnú bolesť hlavy a očí či nevoľnosť. Jeho sprievodnými javmi býva tiež rozmazané videnie i dočasná strata zraku.
Sekundárny glaukóm vzniká ako pridružený jav iného očného alebo celkového ochorenia. Vzniknúť môže napríklad ako následok krátkozrakosti, cukrovky, migrény či srdcovocievneho ochorenia.
Okrem veku aj ďalšie rizikové faktory
Liečba zeleného zákalu zameraná na zníženie vnútroočného tlaku
Spôsob liečby ovplyvňuje najmä druh glaukómu a rozsah poškodenia nervu. Ak sa jedná o sekundárny glaukóm, liečba je zameraná na vyriešenie primárneho očného i neočného ochorenia. Vyliečením daného ochorenia dôjde spravidla aj k vyliečeniu glaukómu.
V prípade primárneho glaukómu je liečba zameraná prioritne na zníženie vnútorného očného tlaku. To sa vykonáva štandardne tromi spôsobmi:
- konzervatívna liečba – podávaním očných kvapiek a liekov. Využíva sa najmä, ak sa podarí zelený zákal diagnostikovať v jeho ranom štádiu.
- laserová operácia – najčastejšie metódou SLT (selektívna laserová trabekuloplastika), ktorej princíp spočíva v krátkych zásahoch laserového lúča na špecifické tkanivá v oku. Zasiahnuté bunky vďaka energii z lasera zanikajú, čím sa zlepší odtok vnútroočnej tekutiny a zníži vnútroočný tlak. Operácia prebieha v lokálnej anestézií, trvá len niekoľko minút a je takmer bezbolestná.
- chirurgický zákrok – dochádza k nemu vo výnimočných prípadoch, keď nezabrala konzervatívna liečba a nebol úspešný alebo nebolo možné vykonať laserovú operáciu. Zákrokom sa vytvorí umelý otvor medzi bielkom a prednou komorou oka, ktorý umožní plynulý odtok komorového moku