Zelenému zákalu je možné predísť. Včasnou diagnózou a vhodnou liečbou
Zelený zákal, odborne glaukóm, je po šedom zákale druhým najčastejším očným ochorením zapríčiňujúcim slepotu. Pravdepodobnosť jeho výskytu je niekoľkonásobne vyššia u človeka v dôchodkovom veku ako u štyridsiatnika. Zrak je možné zachrániť len jeho včasnou diagnózou a vhodne zvolenou liečbou. U ľudí nad 40 rokov by mal byť preto bežnou súčasťou preventívnych prehliadok.
Trabekuloplastiky sa netreba obávať
Napriek tomu, že presná príčina vzniku glaukómu ešte nie je známa, je dokázané, že najväčším rizikovým faktorom pre jeho vznik je vysoký vnútroočný tlak. Pre úspešnú liečbu zeleného zákalu je tak základným predpokladom jeho zníženie.
Podľa štádia, v ktorom sa poškodené oko pacienta nachádza, lekár zvolí metódu liečby. Tá prebieha formou liekov a očných kvapiek, ktoré znižujú očný tlak a pomáhajú uvoľňovať prívod a odvod komorovej tekutiny, chirurgickým zákrokom, ktorému sa odborne hovorí trabekulektómia alebo laserovou operačnou metódou SLK – selektívna laserová trabekuloplastika.
Cieľom trabekulektómie je, podobne ako v prípade liečby očnými kvapkami, znížiť vnútroočný tlak. Pri operácii sa vytvorí malý kanálik pri hranici rohovky a očného bielka, vďaka ktorému sa zabezpečí odtok vnútroočnej tekutiny do spojovkového vaku.
Výhodou selektívnej laserovej trabekuloplastiky je, že v porovnaní s trabekulektómiou pri nej dochádza menej často ku komplikáciám. Operácia je takmer bezbolestná a vďaka modifikácii určitých tkanív v oku pomocou laserových lúčov dokáže lekár v priebehu niekoľkých minút uvoľniť v oku kanáliky, cez ktoré môže vnútroočná tekutina ľahšie odtekať. Tým sa zároveň znižuje vnútroočný tlak.