Zelenému zákalu je možné predísť. Včasnou diagnózou a vhodnou liečbou

Zelený zákal, odborne glaukóm, je po šedom zákale druhým najčastejším očným ochorením zapríčiňujúcim slepotu. Pravdepodobnosť jeho výskytu je niekoľkonásobne vyššia u človeka v dôchodkovom veku ako u štyridsiatnika. Zrak je možné zachrániť len jeho včasnou diagnózou a vhodne zvolenou liečbou. U ľudí nad 40 rokov by mal byť preto bežnou súčasťou preventívnych prehliadok.

V článku získate odpovede na otázky:

– Aké formy glaukómu existujú?
– Čo môže byť príčinou vzniku zeleného zákalu?
– Ako sa glaukómu zbaviť?

Glaukóm možno charakterizovať ako postupné poškodenie zrakového nervu, ktorého úlohou je prenášať informácie z oka do mozgu. V prípade, že dôjde k poškodeniu nervu, nie je možné ho zachrániť. Najskôr dochádza k výpadkom v zornom poli, neskôr pacient stráca periférne videnie, až nakoniec príde o zrak v postihnutom oku natrvalo. Zákernosť tohto ochorenia je v tom, že sa môže vyvíjať roky či desaťročia bez vážnejších príznakov.

Najčastejšími prejavmi glaukómu sú zúženie zorného uhla, strata ostrosti a kontrastu zraku, zvýšená svetloplachosť a glaukómový infarkt (náhla a dočasná strata zraku).

Hlavným rizikovým faktorom pre vznik glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Ten má na svedomí očná tekutina, ktorá sa hromadí v oku následkom porúch jej odtekania do komorových uhlov. Meria sa tonometrom, pričom vyšetrenie trvá len niekoľko minút a je bezbolestné. Lekár kontroluje zvlášť obidve oči. Stáva sa, že zvýšený tlak postihuje len jedno oko.

Poškodenie zrakového nervu však môže vzniknúť aj pri normálnych hodnotách očného tlaku. Vtedy ide o tzv. normotenzný glaukóm.

Zelenému zákalu je možné predísť. Včasnou diagnózou a vhodnou liečbou

Najčastejšou formou zeleného zákalu je primárny glaukóm s otvoreným uhlom

Rozlišujeme tri základné formy glaukómu a to primárny, ktorý môže mať ďalej formu so zatvoreným alebo otvoreným uhlom, sekundárny a vrodený. Samostatnou skupinou sú kongenitálne glaukómy, ktorých príčinou sú vývojové anomálie, prípadne absolútne nevyvinutie odtokov očnej tekutiny.

Medzi primárne glaukómy radíme všetky, ktoré nie sú spôsobené inou očnou chorobou. Až 90% slovenských pacientov trpí na primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Počas vývoja nemá väčšinou žiadne prejavy, pacient si všimne, že niečo nie je v poriadku až keď sa mu výrazne zúži zorné pole. Primárny glaukóm so zavretým uhlom postihuje najmä ďalekozrakých ľudí. Jeho prvým prejavom bývajú záchvaty sprevádzané silnou bolesťou hlavy, najmä v oblasti očí, kvôli náhlemu zvýšeniu tlaku vnútri oka.

Sekundárne glaukómy sú spôsobené iným očným ochorením, zranením oka alebo ako následok neočného ochorenia, napríklad cukrovky či tumoru.

Vrodený glaukóm je typický skôr pre krajiny tretieho sveta, vzniká u dieťaťa skoro po narodení.

Rizikové faktory napomáhajúce vzniku glaukómu

Vedci stále nenašli odpovede na otázky prečo ku glaukómu dochádza a aké sú dôvody jeho vzniku. Sú však známe rizikové faktory, ktoré môžu mať, okrem už spomínaného vysokého vnútroočného tlaku, vplyv na jeho vznik:

– vek – častejšie prehliadky u odborníka by mali absolvovať všetci aspoň od 40. roku života
– dedičnosť – až 9 krát vyššia pravdepodobnosť vzniku je u ľudí z rodín, kde sa glaukóm vyskytuje/vyskytoval
– časté zápaly očí
– zlý životný štýl – najmä holdovanie alkoholu a cigaretám
– iné ochorenia – cukrovka, ochorenia ciev, migréna, nízky krvný tlak

Trabekuloplastiky sa netreba obávať

Napriek tomu, že presná príčina vzniku glaukómu ešte nie je známa, je dokázané, že najväčším rizikovým faktorom pre jeho vznik je vysoký vnútroočný tlak. Pre úspešnú liečbu zeleného zákalu je tak základným predpokladom jeho zníženie.

Podľa štádia, v ktorom sa poškodené oko pacienta nachádza, lekár zvolí metódu liečby. Tá prebieha formou liekov a očných kvapiek, ktoré znižujú očný tlak a pomáhajú uvoľňovať prívod a odvod komorovej tekutiny, chirurgickým zákrokom, ktorému sa odborne hovorí trabekulektómia alebo laserovou operačnou metódou SLK – selektívna laserová trabekuloplastika.

Cieľom trabekulektómie je, podobne ako v prípade liečby očnými kvapkami, znížiť vnútroočný tlak. Pri operácii sa vytvorí malý kanálik pri hranici rohovky a očného bielka, vďaka ktorému sa zabezpečí odtok vnútroočnej tekutiny do spojovkového vaku.

Výhodou selektívnej laserovej trabekuloplastiky je, že v porovnaní s trabekulektómiou pri nej dochádza menej často ku komplikáciám. Operácia je takmer bezbolestná a vďaka modifikácii určitých tkanív v oku pomocou laserových lúčov dokáže lekár v priebehu niekoľkých minút uvoľniť v oku kanáliky, cez ktoré môže vnútroočná tekutina ľahšie odtekať. Tým sa zároveň znižuje vnútroočný tlak.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.