Ako sa zmení váš zrak po operácii katarakty?

Šedý či sivý zákal, odborne katarakta, je ochorenie, ktoré berie ľuďom zrak. V menej rozvinutých oblastiach sveta je najčastejším dôvodom slepoty. Slovensko sa, našťastie, radí ku krajinám, kde je operácia katarakty úplne bežnou a kde patrí medzi najbezpečnejšie zo všetkých operácií vôbec. Výmena starej šošovky za novú dokáže doslova zmeniť život.

Hlavným prejavom šedého zákalu je zhoršené videnie, ktoré následne výrazným spôsobom zasahuje do kvality života. Obmedzuje vykonávanie viacerých činností, počas šoférovania je veľkým nebezpečenstvom. K zahmlenému videniu, ktoré je spôsobené hromadením minerálov v šošovke sa neskôr pridávajú ďalšie komplikácie – strata orientácie v noci a za šera, znížená schopnosť kontrastného videnia, svetloplachosť a podobne. Operácia je jedinou možnosťou, ako sa katarakty zbaviť. Aplikácia novej šošovky má však oveľa viac výhod, ako „len“ odstránenie sivého zákalu. Stačí si zvoliť tú správnu.

Ako sa zmení váš zrak po operácii katarakty?

Monofokálnu šošovku preplatí poisťovňa, multifokálne vás zbavia okuliarov

Zdravá ľudská šošovka je priehľadná, číra. Ak dôjde k jej zakaleniu, bráni prechodu svetelných lúčov čo spôsobuje vyššie spomínané komplikácie. Podstatou operácie je odstránenie starej šošovky a jej nahradenie novou. Výhodou umelej šošovky je, že na nej nemôže vzniknúť šedý zákal. Výmena šošovky sa preto odporúča už štyridsiatnikom, ktorí majú problém s presbyopiou – vetchozrakosťou. Aj tá je spôsobená starnutím šošovky. Vplyvom straty schopnosti akomodácie oko tak nedokáže zaostriť na veľmi blízke predmety – prečítať knihu či text správy na mobile. Presbyopia sa rieši okuliarmi na čítanie alebo práve výmenou starej šošovky za novú. Ak sa preto rozhodnete presbyopiu riešiť operačne, napríklad metódou Prelex či najmodernejšou FEMTO Z-Prelex, eliminujete riziko šedého zákalu v budúcnosti.

Naopak, ak plánujete operáciu z dôvodu šedého zákalu, máte na výber viacero druhov šošoviek, ktoré vám okrem odstránenia problémov so šedým zákalom pomôžu zbaviť sa aj okuliarov.

1. Monofokálna šošovka
Ak sa rozhodnete pre monofokálnu šošovku, môžete ju získať bezplatne. Preplácajú ju zdravotné poisťovne. Vďaka tejto šošovke sa zbavíte šedého zákalu a problémov s videním do jednej vzdialenosti. Ak však trpíte napríklad okrem ďalekozrakosti aj presbyopiou, okuliare na čítanie vám aj naďalej zostanú.

2. Multifokálna šošovka
Multifokálna šošovka sa vyznačuje špeciálnou optikou, ktorá spôsobuje lámanie svetelných lúčov do viacerých ohnísk. Jej aplikáciou je vďaka tomu možné zbaviť sa krátkozrakosti aj ďalekozrakosti.

3. Trifokálna šošovka
V prípade, že ste pred operáciou trpeli problémami so zrakom na všetky vzdialenosti, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí voperovanie trifokálnej šošovky. Tá vám umožní zabudnúť navždy na to, že ste potrebovali okuliare do diaľky, na blízko či na čítanie.

4. Tórická šošovka
Tórická šošovka je špeciálnym druhom šošovky, ktorá je určená pre pacientov trpiacich astigmatizmom.

V súvislosti s výberom konkrétnej šošovky je potrebné dodať, že tú najvhodnejšiu vám odporučí lekár. Zároveň, ak by ste aj chceli určitý druh šošovky, napríklad trifokálnu, môže sa stať, že vám ju lekár neodporučí alebo vyslovene odmietne dať, ak zistí, že by vám daný druh mohol spôsobiť nejaké komplikácie.

Ak sa rozhodnete pre operáciu šedého zákalu a výmenu šošovky, odporúčame vybrať značkovú kliniku s výbornými referenciami. Orientovať sa podľa ceny môže byť omylom. Nie všetky kliniky totiž používajú rovnako kvalitné implantáty a tak efekt operácie nemusí byť podľa očakávania, prípadne sa ich nekvalita môže prejaviť v neskoršom období. Rovnako dôležitá je aj operačná metóda. Jedným z mnohých rozdielov medzi operáciami vykonávanými femtosekundovými lasermi a klasickými metódami je ten, že na rez potrebný pre vstup umelej šošovky sa nepoužívajú skalpely, ale maximálne presné, bezpečné a šetrné lasery. FEMTO Z-Prelex ako jednu z najmodernejších metód výmeny šošovky, používame na zákroky aj v našej klinike.

Zlepšený zrak aj psychika

Hlavným cieľom operácie katarakty je lepšie videnie. V kombinácii s vhodnou šošovkou vidí pacient výborne aj bez potreby nosenia dioptrických okuliarov. Zmení sa tým podstatným spôsobom kvalita jeho života. V mnohých prípadoch, najmä u starších ľudí, prináša takzvaný wow efekt dobrého zraku aj psychické výhody. Získa nový impulz do života, je veselší, usmievavejší, šťastnejší, komunikatívnejší, sebavedomejší. A tým, že môže bez zrakového obmedzenia vykonávať viacero činností, napríklad športových, nepriamo môže mať operácia katarakty vplyv aj na jeho fyzickú stránku.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.