Sekundárna katarakta – nie je dôvod sa obávať

O tom, že aplikácia umelej šošovky je trvalým a jediným možným riešením ako sa zbaviť šedého zákalu, sa popísalo už veľa. Faktom však je, že existuje aj tzv. sekundárna katarakta, ktorá môže spôsobiť podobné nepríjemnosti ako tá primárna – klasická.

Sekundárna katarakta nevzniká na šošovke. Na umelej šošovke totiž vzniknúť nemôže, takže ak už ste po operácii sivého zákalu alebo po operácii presbyopie, nemusíte sa vôbec obávať. Nemáte pokazenú šošovku ani vás nikto neoklamal.

Druhotný šedý zákal vzniká na puzdre, v ktorom je šošovka uložená. Podľa štatistík sekundárna katarakta postihne približne 10 % pacientov, ktorí už absolvovali operáciu katarakty. Príčinou jej vzniku je zhrubnutie zadnej steny šošovkového puzdra alebo jeho zakalenie.

Sekundárna katarakta – nie je dôvod sa obávať

Prejavy sekundárnej katarakty

Sekundárny šedý zákal sa u pacientov začína prejavovať spravidla od 1 – 3 rokov po operácii katarakty. Vyznačuje sa veľmi podobnými príznakmi ako bežný šedý zákal:

  • zahmlené a/alebo neostré videnie
  • zvýšené slzenie
  • zhoršené videnie do blízka aj do diaľky

 

Ak sa pýtate, či môžete zabrániť tomu, aby sa aj na vašich očiach stvoril sekundárny sivý zákal, odpoveď je jednoznačná. Nie, nemôžete. A ak áno, tak len čiastočne. Znížiť riziko, že budete musieť ísť o pár mesiacov či rokov opäť na očnú kliniku kvôli zákalu môžete výberom kvalitnej umelej šošovky pri operácii šedého zákalu.

Sekundárna katarakta postihuje rovnako mužov aj ženy, mladších aj tých skôr narodených. Dôležité však je, že nijako neohrozuje samotné oko. Skôr len kvalitu života. Platí, že čím dlhšie budete váhať s návštevou očného lekára, tým dlhšie budete ukrátení o kvalitné videnie. A je potrebné povedať, že úplne zbytočne. Odstrániť druhotný šedý zákal je absolútne bezproblémové.

Jednoduchý ambulantný zákrok

Ak o operácii šedého zákalu hovoríme ako jednej z najbežnejších a najbezpečnejších operácií zo všetkých operácií, odstránenie sekundárneho zákalu je ešte jednoduchšie. Najčastejšie sa na odstránenie sekundárnej katarakty využíva YAG laser. Jeho použitie vôbec necítite. Počas zákroku máte oči znecitlivené kvapkami. Napriek tomu, že laser rozpúšťa kal v puzdre šošovky, žiadny pach necítite. Zákrok trvá veľmi krátko a opäť jasné videnie získate ihneď po tom ako lekár dokončí svoju robotu. Nehrozia ani žiadne pooperačné komplikácie, bežná je akurát menšia únava očí. Nemusíte si však brať dovolenku ani PN, nebudete sa musieť vzdávať svojich koníčkov či plánovaných aktivít. Výhodou tiež je, že odstránenie sekundárnej katarakty je plne hradené zdravotnými poisťovňami. Obávať sa preto zákroku je skutočne vo všetkých smeroch úplne zbytočné a neopodstatnené.

Druhou možnosťou, ako sa zbaviť sekundárnej katarakty, je chirurgický zákrok. Ten je v súčasnosti veľmi ojedinelý. Využíva sa len v prípade, že by z nejakého dôvodu nebolo možné použiť YAG laser. Cez malinké otvory sa popod umelú šošovku zavedú kanyly a kal z puzdra sa odsaje.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.