Rada číslo 1 – nebojte sa operácie
Hneď v úvode začneme témou, ktorej sa mnohí radšej vyhýbajú. Operácia patrí medzi možnosti liečby, po ktorej mnohí siahajú až ako po poslednej. Je však potrebné si uvedomiť, že len máloktorú očnú vadu či očnú chorobu je možné vyliečiť inak ako operáciou. Korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky zrak síce zlepšia, ale len kým ich máte nasadené. Nedokážu ho vyliečiť.
Súčasné moderné metódy sú bezbolestné, vyznačujú sa maximálnou bezpečnosťou, minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a rýchlym hojením. Umožňujú to špičkové femtolasery, ktoré sú presnejšie, jemnejšie a citlivejšie ako ich predchodcovia.
Veľkou výhodou operácie je, že jej účinok je trvalý. Navždy sa dokážete zbaviť okuliarov do diaľky aj na blízko a v prípade absolvovania operácie, pri ktorej sa aplikuje umelá šošovka namiesto opotrebovanej pôvodnej, tak potrebovať nebudete už nikdy ani okuliare na čítanie.
Medzi najmodernejšie metódy patria napríklad CLEAR, ReLEx SMILE 3D a FEMTO Z-Prelex. Kým prvé dve spomínané sa aplikujú najmä u pacientov pred štyridsiatkou na odstránenie refrakčných vád, FEMTO Z-Prelex je metóda, ktorou sa voperovaním novej šošovky lieči prioritne presbyopia, ale tiež krátkozrakosť, ďalekozrakosť či šedý zákal.
Rada číslo 2 – nezanedbávajte preventívne prehliadky
Základnou podmienkou pre zdravé oči a kvalitný zrak je vedieť o nich všetko. A odhaliť prípadný zrakový problém čím skôr. V prípade zraku totiž úplne platí, že čím skôr sa na vadu či chorobu príde, tým jednoduchšie je ju možné vyliečiť. Pri niektorých ochoreniach ešte skôr, ako pacient začne vnímať jej príznaky. Napríklad glaukóm – zelený zákal, čo je vážne očné ochorenie, sa môže vyvíjať aj roky bez akýchkoľvek príznakov a odhaliť ho môže len očné vyšetrenie.
Rada číslo 3 – upravte si jedálniček
Vyvážená strava plná vitamínov, minerálov, antioxidantov, kartenoidov a 3-omega mastných kyselín pôsobí pozitívne aj na oči a zrak. V jedálničku by preto určite nemali chýbať potraviny bohaté najmä na vitamíny A, B, C, D, E, na zinok, selén či betakarotén. Z tohto pohľadu hrá významnú úlohu ovocie a zelenina – napríklad mango, kivi, pomaranče, čučoriedky, koreňová zelenina, brokolica či špenát. 3-omega mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách, zinok v maku a selén napríklad v slnečnicových semiačkach.
Dôležitými látkami pri prevencii proti katarakte či vekom podmienenej makulárnej degenerácii sú kartenoidy luteín a zeaxantín. Kým luteín je súčasťou bežne dostupného ovocia a zeleniny, zeaxantín je v našich končinách v prirodzenej forme vzácnosťou. Nachádza sa totiž len v exotických druhoch plodín, akou je napríklad goji.