7 užitočných rád, ako si ochrániť a zlepšiť zrak

Tak, ako sa staráme o ostatné časti organizmu, je potrebné sa starať aj o oči. Platí to staré známe – ako sa o ne staráš, tak sa ti odvďačia. V dnešnom článku vám poradíme, ako si zlepšiť zrak, ako sa starať o oči a čo robiť, ak vám zrak neslúži tak, ako si predstavujete.

Rada číslo 1 – nebojte sa operácie

Hneď v úvode začneme témou, ktorej sa mnohí radšej vyhýbajú. Operácia patrí medzi možnosti liečby, po ktorej mnohí siahajú až ako po poslednej. Je však potrebné si uvedomiť, že len máloktorú očnú vadu či očnú chorobu je možné vyliečiť inak ako operáciou. Korekčné pomôcky – dioptrické okuliare a kontaktné šošovky zrak síce zlepšia, ale len kým ich máte nasadené. Nedokážu ho vyliečiť.

Súčasné moderné metódy sú bezbolestné, vyznačujú sa maximálnou bezpečnosťou, minimálnym rizikom pooperačných komplikácií a rýchlym hojením. Umožňujú to špičkové femtolasery, ktoré sú presnejšie, jemnejšie a citlivejšie ako ich predchodcovia.

Veľkou výhodou operácie je, že jej účinok je trvalý. Navždy sa dokážete zbaviť okuliarov do diaľky aj na blízko a v prípade absolvovania operácie, pri ktorej sa aplikuje umelá šošovka namiesto opotrebovanej pôvodnej, tak potrebovať nebudete už nikdy ani okuliare na čítanie.

Medzi najmodernejšie metódy patria napríklad CLEAR, ReLEx SMILE 3D a FEMTO Z-Prelex. Kým prvé dve spomínané sa aplikujú najmä u pacientov pred štyridsiatkou na odstránenie refrakčných vád, FEMTO Z-Prelex je metóda, ktorou sa voperovaním novej šošovky lieči prioritne presbyopia, ale tiež krátkozrakosť, ďalekozrakosť či šedý zákal.

Rada číslo 2 – nezanedbávajte preventívne prehliadky

Základnou podmienkou pre zdravé oči a kvalitný zrak je vedieť o nich všetko. A odhaliť prípadný zrakový problém čím skôr. V prípade zraku totiž úplne platí, že čím skôr sa na vadu či chorobu príde, tým jednoduchšie je ju možné vyliečiť. Pri niektorých ochoreniach ešte skôr, ako pacient začne vnímať jej príznaky. Napríklad glaukóm – zelený zákal, čo je vážne očné ochorenie, sa môže vyvíjať aj roky bez akýchkoľvek príznakov a odhaliť ho môže len očné vyšetrenie.

Rada číslo 3 – upravte si jedálniček

Vyvážená strava plná vitamínov, minerálov, antioxidantov, kartenoidov a 3-omega mastných kyselín pôsobí pozitívne aj na oči a zrak. V jedálničku by preto určite nemali chýbať potraviny bohaté najmä na vitamíny A, B, C, D, E, na zinok, selén či betakarotén. Z tohto pohľadu hrá významnú úlohu ovocie a zelenina – napríklad mango, kivi, pomaranče, čučoriedky, koreňová zelenina, brokolica či špenát. 3-omega mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách, zinok v maku a selén napríklad v slnečnicových semiačkach.

Dôležitými látkami pri prevencii proti katarakte či vekom podmienenej makulárnej degenerácii sú kartenoidy luteín a zeaxantín. Kým luteín je súčasťou bežne dostupného ovocia a zeleniny, zeaxantín je v našich končinách v prirodzenej forme vzácnosťou. Nachádza sa totiž len v exotických druhoch plodín, akou je napríklad goji.

7 užitočných rád, ako si ochrániť a zlepšiť zrak

Rada číslo 5 – pohyb, šport a pobyt v prírode

Tak, ako na celý organizmus, aj na oči priaznivo pôsobí pohyb, športovanie a pobyt v prírode. Je možné nadviazať na predchádzajúci bod. Pri športovaní automaticky vypíname možnosť byť pri počítačoch či na mobiloch. Zároveň sa v externom prostredí nachádza množstvo impulzov, ktoré nás nútia zaostrovať aj na väčšie vzdialenosti. Vďaka tomu aspoň sčasti vyvažujeme pohľady na krátke vzdialenosti počas zamestnania či štúdia. Práve nedostatočná rovnováha medzi zaostrovaním na blízko a do diaľky je totiž jednou z hlavných príčin vzniku krátkozrakosti.

Rada číslo 6 – chráňte si oči v zime aj v lete

Pravdou je, že ochrannú funkciu proti vetru či prachu plnia aj dioptrické okuliare. Ak dioptrické okuliare nepotrebujete, zrak si pred vonkajším prostredím ochránite veľmi dobre tými slnečnými. A najmä proti UV žiareniu. Ochrana očí slnečnými okuliarmi by mala byť prirodzená nielen v lete, ale v podstate počas celého roka.

Rada číslo 7 – noste okuliare, ak ich máte nosiť

Ak máte predpísané korekčné pomôcky od očného lekára, noste ich. Ak totiž vidíte rozmazane, vedome, či nevedome sa snažíte zaostrovať žmúrením, čo nie je prirodzené pre oči ani pre mozog. Takýmto spôsobom ich zbytočne preťažujete, čo spôsobuje bolesti očí a hlavy, ale tiež aj ďalšie zhoršovanie zraku. V tomto prípade sa však odporúčame vrátiť k rade číslo 1 a porozmýšľať o laserovej operácii očí, ktorá vás týchto problémov zbaví raz a navždy.

    KONTAKTUJTE NÁS

    Naši špičkoví odborníci Vám radi odpovedia na akékoľvek otázky.

    Na vstupné vyšetrenie, operáciu a kontroly sa môžete objednať telefonicky alebo elektronicky prostredníctvom e-mailu a elektronickej objednávky.