V tomto článku sa dozviete:
Diplopia, jednoducho dvojité videnie, je očný problém, ktorý sa prejavuje videním dvoch oddelených obrazov toho istého predmetu. Spravidla je jeden obraz silnejší a druhý slabší, čo môže vyvolávať nesprávny dojem, že sa jedná o rozmazané videnie. Obrazy môžu vznikať vedľa seba (horizontálna diplopia), nad sebou (vertikálna diplopia), po uhlopriečke (diagonálna diplopia), prípadne môžu byť jemne pootočené.
Okrem dvojitého videnia sa diplopia prejavuje tiež bolesťou hlavy a očí, bolesťou pri pohyboch očami, unavenými viečkami, nevoľnosťou.
Problémom je, že deti nevedia posúdiť, že vidia zle – dvojito. Je to spôsobené tým, že takéto videnie je pre deti prirodzené, iné videnie totiž nepoznajú. Aj z tohto dôvodu je dôležité absolvovať pravidelné očné prehliadky. Škúlenie môže prerásť do tupozrakosti, kedy mozog bude vyhodnocovať len obraz z jedného oka a druhé oko sa nebude prirodzene vyvíjať.
Medzi ďalšie príčiny vzniku binokulárnej diplopie patria: poškodenie okohybných svalov a nervov, migréna, autoimunitné ochorenia, cukrovka, úrazy hlavy a očí, alkoholizmus a ďalšie.
Ak sa vám stane, že zrazu vidíte dvojito, nemusíte hneď odísť na vyšetrenie. Môže sa jednať o dočasnú diplopiu, ktorá v krátkom čase zmizne. Dočasné dvojité videnie je najčastejšie zapríčinené nadmernou záťažou a únavou. Medzi ďalšie príčiny patria napríklad:
Ak však dvojité videnie pretrváva, návštevu lekára neodkladajte. Diplopia je jedným zo symptómov množstva očných aj celkových ochorení, akými sú napríklad:
Pre liečbu dvojitého videnia je dôležitá správna diagnostika problému. Je potrebné zistiť, čo dvojité videnie spôsobuje, akou formou diplopie pacient trpí a podľa toho stanoviť spôsob liečby. Tá sa zameriava najmä na odstránenie primárneho problému, kvôli ktorému diplopia vznikla. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov je možné diplopiu úplne odstrániť.